۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

عمل لیزیک

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

عمل لیزیک

عمل لیزیک : مشکلات مرتبط با چشم بر روی بینایی فرد تاثیر منفی دارند و سلامت بینایی را تحت تاثیر قرار می دهند به همین دلیل افراد به دنبال رفع مشکلات چشم هستند. ( جراح چشم تهران )

در راستای رفع اختلالات چشم ، بیماران با روش هایی چون لیزیک و لازک آشنا می شوند و سوال هایی برایشان به وجود می آید که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.
لیزیک  و پی‌آرکی یا لازک چه فرقی با هم دارند؟
اساس کار عمل لیزیک استفاده از لیزر است و هنگام لیزیک یک فلپ از قرنیه را بلند و لیزر می‌ کنیم و سپس قرنیه را به محل اصلی خود برمی‌گردانیم .
در پی‌آرکی، دیگر فلپ برداشته نمی‌شود و بعد از برداشتن اپیتلیوم، روی سطح قرنیه چشم لیزر می‌شود و بیماران ۲روز بعد از عمل لنز پانسمان را برمیدارند.
کدام ‌یک از این دو روش بر دیگری ارجحیت دارد؟
روش لیزیک ، دیگر کم انجام می شود زیرا یک مقداری قرنیه با لیزر برش داده  می‌شود و در این حالت مقاومت قرنیه کمتر می‌شود .
در پی‌آرکی این کار انجام نمی‌شود و لیزر در سطح قرنیه صورت می‌گیرد که روش ایمن ‌تری است ، تنها اشکال پی‌ آرکی قرمزی مختصر و حساسیت به نور تا چند روز بعد از عمل است که با گذاشتن عینک‌های آفتابی بهبود می‌یابد.
پی‌ آرکی روشی دائمی و راحت است و بخصوص برای افرادی که قادر به استفاده از عینک نیستند، روش مناسبی محسوب می‌شود.
لیزیک ، فمتولیزیک ، لازک یا پی آر کی ؛ کدام مناسب تر است؟
هرکدام از این روش های اصلاح عیوب انکسار، معایب  و محاسن خاص خود را دارند و در نتیجه کاربرد آنها نیز در افراد مختلف بستگی به شرایط چشم هر شخصی اختصاصی میباشد.
به طور کلی نتایج و عوارض عمل در همه این عمل ها پس از پایان دوره بهبودی در مجموع یکسان است.
 اما در چشم هایی که میزان عیب انکساری بالاست و قرنیه ضخامت کافی دارد، لیزیک و فمتولیزیک ارجح است و در چشم هایی که شماره چشم کم است و یا قرنیه نازک است لیزر های سطحی مثل پی آر کی و لازک ارجح است.
در شرایط مساوی اگر چشمی هم قابلیت عمل  لیزر سطحی و هم لیزیک داشته باشد، به خاطر عوارض مربوط به فلپ و هم به علت هزینه کمتر، لیزر های سطحی مثل لازک و پی آر کی بهتر است.
بعد از عمل لیزیک
پس از لیزیک ، بیمار نیازی به بستری شدن ندارد  و فردای جراحی لیزیک نیز ویزیت و مرخص می‌شود .
جراحی لیزیک ، دوره نقاهت کوتاهی دارد و بیمار خیلی زود فعالیت اجتماعی‌ اش را از سر می‌گیرد.