۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی به عمل جراحی گفته می­شود که باعث تغییر شکل ظاهری بینی می­شود. این عمل، جراحی پیچیده و حساسی است که برای اصلاح بدشکلی ­های ظاهری بینی، بازسازی و رفع اختلالات ساختمانی بینی که باعث زشتی و عدم تناسب بینی با صورت می­گردد انجام می­شود.( جراحی بینی )

بینی به عنوان جزء مهمی از صورت در مرکز توّجه چهره­ ی انسان قرار دارد و به عنوان جزء مهمی از دستگاه تنفس انسان، وظیفه­ ی تصفیه ­ی هوای تنفسی، مرطوب ­سازی و گرم کردن هوا، وظیفه بویایی و وظیفه تخلیه ترشحات سینوس ها را دارد که بهبود این عملکردها و حفظ وظایف طبیعی بینی از اهداف جراحی زیبایی بینی نیز است.

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی
اقدامات لازم قبل از عمل بینی

۱- به عنوان اولین قدم باید شرح حال دقیق و کامل خود را به پزشک ­تان ارائه دهید و سپس توسط پزشک جرّاح متخصص در جراحی بینی معاینه شوید تا مشکلات داخلی و خارجی بینی شما مطرح شود. در ویزیت اولیه مشخص می­شود که آیا بینی شما احتیاج به عمل دارد و یا اینکه شما چقدر از این عمل جراحی سود می­برید؟

۲- پس از ویزیت اولیه شما باید به مرکز فتوگرافی جهت تهیه عکس­های دیجیتالِ مخصوصِ جراحی بینی مراجعه کنید. عکس­هایی که از شما تهیه می­شود علاوه بر چاپ، بر روی CD ذخیره و به شما تحویل می­گردد. از این عکس­ها برای آنالیز قبل و بعد جراحی استفاده می­شود.

۳- انجام آزمایشاتِ لازم برای جراحی در آزمایشگاه که سلامت عمومی بدن شما را برای جراحی و بیهوشی مورد سنجش قرار می­دهد و در بعضی موارد انجام سی ­تی ­اسکن.

۴- پس از آماده­سازی عکس­های دیجیتال و جواب آزمایشات با مطب تماس بگیرید تا وقت مشاوره جراحی بینی، برای شما تعیین شود و در رأس روز و ساعت مقرر مراجعه نمایید.

۵- در روزِ مشاوره با شما در مورد جزئیاتِ عیب­ها و بدشکلی­های بینی و صورت بر روی عکس­های دیجیتال گفتگو خواهیم کرد. شما می­توانید بر روی عکس­های خودتان، نظراتتان را بیان کنید و انتظارات و توقعات خود از جراحی را توضیح دهید. جرّاح هم برای شما شرح می­دهد که چه قسمتی از بینی شما نیاز به تغییر دارد، کدام قسمت بینی عوض خواهد شد و کدام قسمت ممکن است غیرقابل تغییر باشد؟!

۶- در مرحله بعدی لازم است شما تعدادی از آلبوم­های آموزشی را مطالعه کنید مشاهده این آلبوم­ها به درک درست شما از جراحی کمک خواهد کرد و شما می­توانید تا حدود زیادی به جراح­تان بگویید که از چه بینی خوشتان می­آید و از چه چیزی بدتان می­ آید. این آلبوم­ها تبلیغاتی و برای جلب مشتری نیستند و تصاویر واقعی هستند که خوبی­ ها و بدی­ های نتایج را به نمایش می­ گذارند. هیچ بیماری با تبلیغات آلبومی یا سایت­ ها یا سایر شبکه ­های مجازی نباید جراح خود را انتخاب کند. انتخاب جراح براساس معرفی از طرف بیماران قبلی یا همکاران پزشک و با شناخت قبلی و اعتماد دوطرفه صورت می گیرد.در طی این مراحل، بیمار و جرّاح نظرات خود را به یکدیگر منتقل می­کنند و بیمار آموزش­های لازم را دریافت می نماید.

هر چه آگاهی بیمار از عمل جراحی بیشتر باشد، ترس از عمل و اضطراب قبل از جراحی کاهش خواهد یافت.

تاکید من بر آموزش حضوری چهره به چهره خواهد بود تا بیمار و پزشک فرصت کافی برای شناخت عمل جراحی و پاسخ به پرسش ­های یکدیگر را داشته باشند.

بیمار باید بتواند توقعاتش از عمل جراحی را توضیح دهد و از طرف دیگر پزشک باید مشخص کند که آیا این توقعات، شدنی هستند و در این صورت آیا به نفع بیمار خواهند بود؟

همه­ ی بیماران باید بدانند که منظور از جراحی رسیدن به بینی زیباتر و در عین حال «طبیعی بودن بینی» است. هر تلاشی به بهانه زیباسازی بینی که آن را از حالت طبیعی خارج کند، پسندیده نیست.

تا این مرحله، تعدادی از بیماران که توقع نادرستی دارند یا به هر دلیل از جرّاح خوششان نمی­آید یا جراح از آن­ها خوشش نمی­آید، حذف می شوند.

بعضی از بیماران برای تصمیم­ گیری نیاز به فکر­کردن طولانی­­ تری دارند و منطقی است که باید به آنها فرصت داد.

به هیچ وجه برای انجام جراحی عجله نکنید و تا زمانی که تصمیم قطعی و اطمینان کامل پیدا نکرد­ه­اید، اقدام به گرفتن وقت عمل نکنید.

نکته بسیار مهم: برای بعضی از بیماران نظر والدین یا همسر یا هر شخص دیگری ممکن است در تصمیم­گیری برای عمل مهم باشد در اینصورت باید با همان شخص قبل از عمل مراجعه نماید تا او هم مانند بیمار در جریان جزییات کار باشد. بعضی از بیماران بعد از عمل با شخص جدیدی به مطب می آیند که میخواهد در مورد عمل اظهار نظر نماید.

مراجعه این اشخاص بعد از عمل نه تنها بی ­فایده است، بلکه نظرات و سخنانش مورد توجه قرار نخواهند گرفت.

هر کسی را که لازم میدانید می­توانید قبل از عمل و در جلسه مشاوره به همراه بیاورید که مانند خود شما مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

مصرف قرص آکوتان و داروهای هم خانواده آن که برای جوش­های صورت استفاده می­شود باید حداقل سه ماه قبل از عمل قطع شود. بنابراین مصرف آن را حتما با پزشک خود مطرح کنید.

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی
هدف از جراحی بینی چیست؟

شکل ظاهری بینی تحت تأثیر عوامل وراثتی و محیطی است. نژاد و منطقه جغرافیایی از عوامل شکل دهنده­ی بینی هستند.

ضربه هایی که از دوران نوزادی، کودکی و بلوغ بر بینی وارد می­شوند در ایجاد بدشکلی­ های بینی مؤثرند.

از نظر نژادی، ملّت­های خاورمیانه در بین سایر ملل جهان از بینی نسبتا بزرگتری برخوردارند. در کشور ما ایران، بین استان­ها و مناطق مختلف تنوع شکل زیادی در اجزاء صورت و پوست وجود دارد و حتی در یک شهر و در اعضای یک خانواده نیز گاهی تفاوت­ها چشمگیر است.

بدشکلی ­های بینی به دلیل اینکه این عضو در مرکز توجه صورت قرار دارد، بیش از سایر قسمت­های بدن و صورت به چشم می­آیند و تأثیر گذارند. به همین ترتیب زیباسازی بینی تأثیر شگرفی بر زیبایی صورت می­گذارد.

امّا نکته اساسی در عمل جراحی و در واقع از هنرهای جراحی این است که برای هر شخص باید بینی متناسب با صورت آن شخص، طراحی گردد. این تناسب و هماهنگی است که زیبایی نامیده می­شود.

بنابراین انجام جراحی یکسان و یک تیپ برای همه­ی افراد اشتباه رایجی است که رخ می­دهد.

منظور از جراحی زیبایی در بیماران ایرانی، در نهایت باید منجر به ایجاد بینی زیبا و طبیعی ایرانی شود. استفاده از الگوهای یکسان و غربی کردن بینی (westernization) که به صورت شخص نمی­آید قابل قبول نیست.

در طی سالیان گذشته تعداد زیادی از بیماران به بهانه فانتزی کردن، عروسکی کردن و … تن به عمل جراحی داده­ اند که منجر به ایجاد بینی مصنوعی، بینی­های خوکی شکل و بینی­ های نامتناسب با صورت و با جنس و سن بیمار گردیده است وهنوز هم بسیاری از بیماران چنین تفکرات نادرستی دارند بدون آنکه از عوارض آن آگاهی داشته باشند.

شما باید چنین افکاری نداشته باشید یا اگر دارید آن­ها را دور بریزید، اگر نمی توانید آن­ها را دور بریزید، از عمل جراحی منصرف شوید.
محدودیت­های جراحی بینی

بعضی از قسمت های بینی در طی عمل جراحی به هیچ وجه قابل تغییر نیستند یا به میزان زیادی تغییر نمی­کنند. مهمترین آنها عبارتند از:

۱- زاویه بین پیشانی و بینی (حدفاصل ابروها) چندان قابل عمیق­تر شدن نیست.

۲- محل اتصال پره­های بینی به صورت، قابل جابجا شدن نیست.

۳- در بینی­های گوشتی، نمی توان بینی را خیلی کوچک کرد.

۴- بینی­های دارای انحراف شدید را نمی­توان به صورت صدرصد و شاقولی بدون انحراف درست کرد، بلکه فقط می­توان از شدت انحراف کاست تا واضح و بَدفرم نباشد.

۵- رسیدن به تقارن صدرصد و میلی­متری در صورت غیر ممکن است .زیباترین چهره­ی مدل­ها نیز تقارن صدرصدی ندارد. اصولا صورت طبیعی انسان تقارن هندسی کامل ندارد.

۶- بیمارانی که دارای صورت نامتقارن ( مادرزادی یا تکاملی) هستند باید به اختلاف راست و چپ صورت خود قبل از عمل توجه نمایند، زیرا با عمل جراحی اصلاح نمی­شود. در بعضی از موارد انحراف صورت باعث می­شود که بینی هم کج قرار بگیرد که نباید با انحراف بینی اشتباه گرفته شود.

۷- کیفیت پوست بینی و صورت با عمل جراحی تغییر نمی­کند.

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی
عوارض جراحی بینی

این عمل جراحی، که بزرگ­ترین و پیچیده­ ترین جراحی پلاستیک است مانند همه اقدامات جراحی دیگر ممکن است باعث ایجاد عوارض ناخواسته­ ای شود.

هر چند احتمال ایجاد این عوارض کم و ناچیز است ولی باید همه بیماران قبل از عمل به آن­ها فکر کنند.

در صورت پیدایش عوارض، هم بیمار و هم پزشک باید با همکاری کامل و با صبر و حوصله در جهت رفع و بهبود آنها اقدام نمایند.

۱- واکنش حساسیتی به نخ بخیه و داروها

۲- چسبندگی­های جزئی و کلّی پس از عمل

۳- نامنظمی در اثر جذب یا واکنشِ ناخواسته به غضروف­ها

۴- ایجاد بافت اضافه (گرانولاسیون) داخلی یا خارجی

۵- تشکیل جوشگاه غیر طبیعی در محل برش ها و …

و بسیاری از عوارض کوچک و بزرگ دیگر که باید به عنوان یک احتمال در نظر گرفته شوند.
چه بیمارانی نباید عمل کنند ؟

۱- بیمارانی که به هر دلیل به پزشک خود اعتماد صددرصد ندارد.

۲- بیمارانی که دچار اختلالات روانی و بیماری­های اعصاب هستند، مانندِ بیمارانی که دچار وسواس و اضطراب شدید هستند.

۳- بیمارانی که به دلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی در خانواده و جامعه پیرامون «فرهنگ جراحی زیبایی» برایشان جاافتاده نیست و نهادینه نشده­ است.

۴- بیمار متأهلی که همسرش با جراحی مخالف است.

۵- بیمارانی که والدین آنها با جراحی مخالف هستند. این بیماران پس از عمل جراحی دچار مشکلات متعددی می­شوند که به دلیل ضعف حمایت توسط خانواده و یا تمسخر بیمار توسط اعضای خانواده و بهانه تراشی­ های متعدد ایجاد می­شوند.

۶- بیمارانِ مصرف کننده­ی داروهای سرکوبگر ایمنی ، شیمی درمانی و…

۷- بیماران با بینی شدیداً گوشتی

۸- بیمارانِ دارای توقعات و انتظارات غیرمعقول و غیرممکن. بیمارانی که دنبال بینی آرمانی و تخیلی خودشان هستند و نمی­توانند با بینی واقعی و ممکن بعد از عمل کنار بیایند.

۹- بیمارانی که از توان مالی و اقتصادی عالی برخوردار نیستند. زیرا هزینه­های جراحی زیبایی سنگین و گران است.

۱۰- بیمارانی که انگیزه و حوصله­ی کافی برای عمل جراحی ندارند.

۱۱- بیمارانی که مبتلا به «اختلال بد شکل پنداری بدن، BDD» هستند و به شکل قسمت­های مختلف بدن خود ایرادها و اشکال­های غیر واقعی می­گیرند.

۱۲- بیمارانی که به خاطر جلب رضایت همسر یا شخص دیگری به اکراه تن به عمل جراحی می­دهند.

۱۳- بیمارانی که احتمال نیاز به «جراحی مجدّد» را قبول ندارند و در صورتیکه نیازی به جراحی مجدّد پس از یک­سال باشد توان یا خواست انجام آن را نمی­پذیرند.

اگر شما هم جزء یکی از موارد سیزده گانه بالا هستید، لطفاً از عمل جراحی منصرف شوید یا به پزشک دیگری مراجعه نمایید!

هر بیماری که تصمیم به این عمل جراحی می­گیرد باید از :

توان روحی و جسمی قویی
توان مالی و اقتصادی قوی

برخوردار باشد تا هم بتواند سختی­ها و پیگیری­ های مربوط به عمل جراحی را تحمل نماید و هم توان پذیرش عوارض کوچک و بزرگ را داشته باشد. باید بتواند صراحتاً و با شجاعت کامل بگوید که عمیقاً دوست دارد جراحی زیبایی بینی نماید و با اعتماد کامل به هر آنچه جرّاح بینی صلاح بداند اقدام خواهد کرد. بعضی بیماران اعتماد بنفس کافی ندارند و برای این عمل بهانه­های مختلف مثل انحراف داخلی و … می­آورند که مناسب این جراحی نیستند.

آگاه باشید که این عمل جراحی در بهبود مشکلات بویایی و در بهبود خروپف و در بهبود آلرژی به­ هیچ وجه تاثیری ندارد. این مشکلات با عمل بینی رفع نمیشوند و نیازمند بررسی­ها و درمان­های جداگانه هستند.
آمادگی قبل از عمل بینی

۱- اگر سابقه بیماری شناخته شده قبلی، مصرف داروی خاص، سابقه بیماری فامیلی به خصوص بیماری خونریزی دهنده ( مانند هموفیلی و …) سابقه بستری قبلی و جراحی قبلی ، سابقه بد جوش خوردن زخم­های پوستی و تشکیل اسکار) یا همان گوشت اضافه) را دارید، حتماً قبل از اخذ پذیرش اطلاع دهید. بعضی از بیماران ممکن است علاوه بر بینی، دارای اشکالاتی در سایر نقاط صورت مانند چانه و … باشند که پس از آنالیز صورت به آنان گوشزد می­شود. اصلاح همزمان یا جداگانه آنها ممکن است الزامی باشد.

۲- برای اقدام به جراحی، معمولاً باید بیمار دارای ۱۸ سال تمام در آقایان و ۱۷ سال تمام در خانم­ها بوده و رضایت­نامه قانونی جراحی را شخصاً در بیمارستان پر نماید. برای بانوان گرامی که متاهل نباشد رضایت پدر و برای بانوان متاهل رضایت شوهر نیز به صورت حضوری اخذ می­گردد. بنابراین حضور این افراد در محل بستری الزامی است. از قبل هماهنگی­های لازم برای حضور بموقع ایشان را انجام دهید تا در بستری شما اختلال ایجاد نشود.

۳- قبل از بستری، حتماً لازم است اقدامات مربوط به آزمایشات و عکسبرداری­ها و فتوگرافی دیجیتال را بطور کامل انجام داده و به تایید پزشک­تان رسانده باشید. عکس دیجیتال و CD آن، نزد پزشک بایگانی می­شود ولی سایر مدارک پزشکی، نزد شماست تا به هنگام مراجعه به بیمارستان تحویل دهید. همچنین نسخه­ی دارویی مربوط به قبل و بعد از عمل را دریافت و داروهای مربوطه را فراهم کنید و این داروها را با خودتان به محل بستری هم بیاورید. در بعضی موارد ممکن است مشاوره با دکتر بیهوشی یا سایر تخصص­ها لازم باشد که به شما گفته خواهد شد.به­ ویژه در بیماران با مشکلات پوستی که تاثیر فراوانی بر کیفیت عمل شما خواهد داشت مشاوره با متخصص پوست متبحر در امور زیبایی بسیار مهم خواهد بود.

۴- لازم است از دو هفته قبل و بعد عمل، از مصرف داروهای مسکن از خانواده آسپرین مانند بروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و … خودداری نمایید. برای تسکین درد فقط می­توانید از استامینوفن استفاده کنید.

۵- مصرف سیگار برای سلامتی بطور کلی زیان­ آور است و بر روی نتیجه جراحی پلاستیک نیز تاثیر منفی دارد، حداقل یک ماه قبل، آن را ترک نمایید.

۶- در صورتیکه سرماخوردگی اخیر یا زخم پوستی مانند تبخال دارید یا حساسیت پوستی به چسب، اطلاع دهید.

۷- شب قبل عمل یا صبح قبل عمل استحمام نمایید.

۸- آقایان محترم بایستی قبل از بستری صورت خود را به طور کامل اصلاح نمایند.

۹- خانم­های محترم در روز بستری از آرایش صورت جدا خودداری نمایند و زیورآلات به همراه نداشته باشند. مواد آرایشی در فیلد جراحی بینی باعث مزاحمت می­شوند.

۱۰- از ساعت ۱۲ نیمه شب قبل عمل، خوردن و آشامیدن را متوقف کنید.

۱۱- ساعت ۱۰ شب قبل عمل، دستور دارویی مربوط را دریافت و اجرا کنید.

۱۲- در صورت داشتن حساسیت به دارو یا به موادغذایی( مانند تخم مرغ و …) اطلاع دهید.

۱۳- شب اول پس از عمل در بعضی از بیماران (نه در همه آنها) احتمال دارد لازم شود در بیمارستان بمانید، لازم است یک نفر همراه همجنس و بزرگسال که بتواند در کنار شما باشد به همراه داشته باشید. پس برای این موضوع آمادگی داشته باشید.

۱۴- راس ساعت مقرر در بیمارستان حضور یابید و قبل از بستری شدن هزینه­های جراحی و بستری را برآورد نموده و قطعی کنید و مبالغ مربوطه را به همراه داشته باشید. تسویه حساب بیمارستانی بصورت نقدی و همزمان است و به نحوه­ی دیگری امکان­پذیر نیست و هزینه­های جراحی پلاستیک مشمول هیچ بیمه­ای نمی­باشد و براساس مقررات قانونی محاسبه می­گردد و کاملا آزاد است. بعضی بیماران بعدا درخواست می­کنند که به آن­ها گواهی خاص بعنوان فقط جراحی انحراف داخلی بینی داده شود یا اصلا جراحی زیبایی قید نشود یا اصلا برای خود جراحی زیبایی بینی مبالغی ذکر گردد تا از فلان بیمه یا اداره یا سازمان دولتی یا غیر دولتی هزینه­ای دریافت کنند! دقت کنید که این کار توسط پزشک یا بیمارستان انجام نخواهد شدو خلاف قانون و خلاف اخلاق پزشکی است. اگر چنین ذهنیتی دارید اصلا اقدام به جراحی نکنید.

۱۵- داروهایی را که در طی یک­ سال گذشته به توصیه پزشک مصرف کرده­اید، لیست کرده و اطلاع دهید.

نکته مهم: قبل از انجام عمل جراحی فرم­هایی که حاوی دریافت اطلاعات و رضایت­نامه انجام جراحی و در واقع در حکم قرارداد بین بیمار و پزشک است به شما ارایه می­گردد که باید به دقت تکمیل و تایید شود.

در این قرداد خلاصه­ای از همین آموزش­های قبل عمل آورده شده و مورد تاکید قرار گرفته­اند و در حکم تعهدنامه­ای است که پزشک و بیمار برای همیشه به آن متعهد و ملزم خواهند بود.
حین عمل جراحی بینی

۱- عمل جراحی شما با بیهوشی انجام می­شود.

۲- طول مدت عمل بستگی به مقدار وقت لازم برای اصلاح بدشکلی­های بینی و بازسازی بینی دارد ولی معمولاً در حدود ۲ ساعت است. البته بیمار برای آمادگی قبل از بیهوشی کامل و نیز خارج شدن کامل از بیهوشی مدت زمان طولانی­تری را در اتاق عمل می­گذراند. مثلاً حدود یک ساعت در ریکاوری می­ماند تا کاملاً بیدار شود.

۳- بعد از خروج از بیهوشی ، بینی شما با پانسمان مسدود شده­است، بنابراین به خاطر داشته باشید که باید «با دهان باز» تنفس کنید.

۴- وقتی بیمار از اتاق عمل به بخش منتقل می­شود، باید هوشیار باشد و مثلاً بتواند به صدا کردن جواب بدهد و صحبت کند.
مراقبت ­های پس از عمل بینی

به طور کلی بیمار باید اصول اولیه مراقبت­های پس از عمل را در مطب آموزش ببیند. مثلا نحوه فعالیت و استراحت و رژیم غذایی و چگونگی مصرف داروها وچگونگی استحمام و نحوه مراجعه بعدی و سایر موارد ضروری. این آموزش­ ها را نباید به روز عمل موکول کرد. برای دریافت این آموزش­ها وقت کافی اختصاص دهید و تا به طور کامل یاد نگرفته ­اید مطب را ترک نکنید.

۱- سر بیمار باید ۳۰ درجه بالا باشد. همراه بیمار نیز باید مانند خود بیمار از اصول مراقبت­های اولیه­ ی این عمل آگاه باشد. یعنی آموزش­هایی که خودتان قبل از عمل و در مطب می­آموزید به همراه­تان منتقل کنید. همراه باید به ویژه هرگونه اختلال در هوشیاری و مشکل تنفسی را بلافاصله به پرستار بخش اطلاع دهد.

۲- از کیسه یخ کوچک بر روی گونه ­ها به صورت پی در پی، استفاده شود.

۳- ترشحات خونابه­ ای کم از جلوی بینی، طبیعی است ولی نباید خون­ریزی شدید و غلیظ باشد. از خونریزی ­های جزیی پس از عمل مضطرب و سراسیمه نشوید زیرا وجودشان طبیعی است و به راحتی کنترل می­شوند.

۴- تا ۶ ساعت پس از عمل نباید هیچ چیزی خورانده شود و شروع مایعات باید با اجازه پرستار باشد.

۵- رژیم غذایی شب اول، مایعات و غذاهای خیلی نرم و آبکی خواهد بود. از روز بعد عمل آبمیوه­ های طبیعی، شیرموز، شیر خرما، شیر عسل، انواع سوپ­ها، پوره­ها، فرنی­ها، سیب­زمینی پخته، تخم ­مرغ پخته، ماکارونی، پلوی کته، آب خورشت­ها با گوشت نرم، کباب کوبیده و غذاهای نرم دیگر مصرف کنید. از مصرف شکر زیاد، خودداری کنید. عسل و خرما، قند­های بهتری هستند. از مصرف آجیل و شکلات، نوشابه های گازدار، شیرینی ­های تر، غذاهای پر ادویه، فست فود­ها و غذاهای سفت خودداری کنید.

۶- به هنگام ترخیص، دستورات دارویی و زمان مراجعه را چک کنید. در مصرف دارو دقیق و مطیع کامل باشید.
۷- در داخل بینی پانسمان مخصوص دارید که بسته به شرایط عمل چند ساعت تا چند روز پس از عمل در بیمارستان یا در مطب خارج می­شود. از هرگونه دستکاری بینی خودداری شود و قبلاً جهت مراجعه بعدی بصورت منظم با منشی مطب هماهنگ گردد. همیشه با منشی در تماس باشید.

۸- اسپلینت سفید رنگی روی بینی معمولاً هفت تا هشت روز بر روی بینی می­ماند و سپس توسط جراح برداشته می­شود و به جای آن چسب زده می­شود. در آن روز، قبل از مراجعه باید استحمام کنید و می­توانید صورت خود را نیز کاملا شستشو دهید. خیس شدن بینی و پانسمان در آن روز اشکالی ندارد.

۹- بهتر است در روز برداشتن اسپلینت و قبل از هر بار تعویض چسب بینی، آزادانه دوش بگیرید ولی از دست زدن به چسب بینی خودداری کنید. در روزهای دیگر هم می­توانید استحمام کنید ولی به ­گونه ای که به بینی آب نخورد. روشش را یاد بگیرید.

۱۰- پس از برداشتن پانسمان بینی و بخیه­ ها، لازم است از پماد چرب کننده و نیز قطره یا سرم شستشو استفاده کنید که باید نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید.

۱۱- پس از جراحی به مدت ۶ تا ۸ هفته، معمولاً هر چند روز یک بار چسب روی بینی تعویض می­شود. مدت چسب زدن و نحوه­ی آن در بینی­ های مختلف متفاوت است که بعد از عمل برای تک تک بیماران آموزش داده می­شود و برای همه یکسان و به یک شیوه نیست.

۱۲- پس از عمل ، تا مدت ۴ هفته باید در هنگام استراحت، سر به میزان ۳۰ درجه بالاتر از تنه باشد و از پایین نگه داشتن سر به مدت زیاد جداً خودداری شود.

۱۳- مصرف غذاهای خیلی سفت که نیازمند جویدن طولانی هستند، خندیدن یا گریه کردن شدید و طولانی، هر گونه فعالیت بدنی یا ورزش شدید، به مدت ۴ تا ۶ هفته ممنوع است. تا ۳ ماه نمی توانید عینک بزنید. مسواک زدن با مسواک نرم از روز بعد از عمل منعی ندارد.

۱۴- افرادی که علاوه بر رینوپلاستی، جراحی انحراف داخل بینی یا سینوس ها را به صورت همزمان داشته­ اند، ممکن است نیاز به مراقبت­ های دیگری داشته باشند که به آنان گوشزد خواهد شد.

۱۵- بعد از عمل جراحی به مدت ۲ هفته باید داروهای خوراکی تجویز شده را به صورت مرتب و منظم استفاده کنید. سهل انگاری در مصرف دارو یا رعایت نکردن دستورالعمل­ های مراقبتی اقدامی خطرناک است.

۱۶- پس از عمل جراحی، پوست صورت به نور حساس می­شود، بنابراین لازم است به صورت مرتب از کرم ­های ضد آفتاب استفاده نمایید یا حتی الامکان در معرض آفتاب نباشید.
۱۷- پس از عمل جراحی، بینی و قسمت­های اطراف صورت متورم است. این تورم ظرف تقریبا هفت روز پس از عمل به حداکثر خواهد رسید و به تدریج ۵۰% از آن ظرف یک­ماه و ۵۰% بقیه آن تقریباً ظرف یک­سال تدریجاً برطرف خواهد شد. بنابراین توجه شما به دستورات پزشکی و رعایت نکات ظریف مربوطه، در نتیجه­ ی درمان تاثیرگذار خواهد بود. دقت کنید روزی که اسپلینت بینی برداشته می­شود اوج تورم و کبودی بینی و صورت است، بنابراین از مشاهده صورت و بینی متورم متعجب نشوید. صبر کنید تا هفته­ های بعد شکل بینی جدید بتدریج مشخص گردد.

۱۸- برای مشخص شدن شکل نهایی بینی پس از عمل، حداقل به گذشت یک سال زمان نیاز است ولی شکل کلی آن پس از دو ماه به صورت تقریبی، مشخص می گردد. بنابراین از شکل اولیه ، پس از برداشتن اسپلینت هفته­ی اول نگران یا برعکس ذوق زده نشوید. طبیعی است که بعد از هفت روز که اسپلینت بینی شما برداشته می­شود صورت و خصوصا بینی شما متورم و ملتهب و با کبودی و خون آلودگی همراه خواهد بود که نباید باعث نگرانی شما شود. من همیشه برای بیماران خود مثالی می­زنم: این جراحی شبیه بارداری و تولد نوزاد است! صبر و حوصله فراوان میخواهد و نوزاد تازه متولد شده، صورت ملتهب و متورمی دارد که شکل و شمایل نهایی­اش نیست.

۱۹- نتیجه­ی نهایی مطلوب و دلخواه از نظر پزشک معالج و از نظر علمی « بینی طبیعی با ظاهر عمل نشده» است که با صورت بیمار هماهنگ باشد. امیدواریم شکل بینی شما بعد از عمل، همینطور باشد. تا یک­سال پس از عمل فرا نرسد نباید به آنالیز بینی خود بپردازید، بعضی از بیماران از همان روز اول پس از عمل آینه به دست به جستجو و کنکاش در صورت خود می­پردازند تا ایراد و اشکال پیدا کنند که کار بیهوده و آزاردهنده­ ای است. از آن اجتناب کنید و با صبر و حوصله ­­ی خود به ما کمک نمایید تا بتدریج با کاهش تورم و التهاب و پیشرفت روند ترمیم طبیعی، بینی شکل دلخواه خود را به دست آورد.

۲۰- در فاصله چند ماه تا یک­سال پس از عمل، لازم است اقدام به عکسبرداری دیجیتالی از بینی ( مانند قبل از عمل) شود تا در پرونده پزشکی شما ثبت گردد و برای نتایج دراز مدت و تغییرات یا حوادث احتمالی بر روی بینی به عنوان پایه تشخیصی و درمانی مورد استفاده باشد.

۲۱- در صورتیکه خودتان مایل باشید تصاویر قبل و بعد از عمل شما برای مقاصد آموزشی مورد استفاده بیماران دیگر قرار خواهد گرفت. در غیر اینصورت بصورت محرمانه حفظ خواهد شد.

۲۲- در پایان یک­سال، نتیجه نهایی عمل مشخص می­شود. تصاویر قبل و بعد عمل مقایسه می­شود و در صورتی که بینی شما نیاز به دست­کاری مجدد، رتوش یا جراحی مجدد داشته باشد به شما گفته می­شود. تاکید می­شود که ضرورت جراحی مجدد را پزشک معالج­تان تعیین می­کند نه خودتان.

۲۳- جراحی مجدد بینی واقعیتی است انکار ناپذیر که برای اقلیتی از بیماران لازم می­شود.قبل از عمل نمی­توان پیش­بینی کرد که کدام بیمار به جراحی مجدد نیاز خواهد داشت . وقی شما پزشکی را به عنوان جراح اول انتخاب کرده­اید، لزوما به این معناست که جراحی­های تکمیلی بعدی را حتما باید نزد او انجام دهید. نیاز به جراحی مجدد، همیشه به معنای خطای پزشک اول نیست. بطور کلی انجام جراحی مجدد در اعمال زیبایی بینی کاملا عادی و تکمیل کننده جراحی اصلی تلقی می­گردد.

۲۴- معمولاً به هنگام خارج شدن از اتاق عمل، ظرف کوچکی محتوی الکل سفید(طبی) و غضروف­های بینی است، به شما تحویل داده می­شود. این ظرف باید همیشه با در بسته در محیط خنک و به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری شود. این غضروف­ها بسیار با ارزشند و ما توصیه می­کنیم تا حداقل ۲ سال پس از عمل در محافظت از آن کوشا باشید، چون در صورت نیاز به ترمیم و رتوش مجدد بینی، کاربرد خواهند داشت.

آشنایی با عمل جراحی زیبایی بینی
مسائل مالی

از مسائل بسیار مهم برای بیماران واضح شدن و شفافیت مسائل مالی است که لازم است به موارد ذیل توجه بفرمایید:

۱- جراحی­ های زیبایی مشمعول هیچ بیمه ­ای نیستند و شما قبل و بعد عمل نمی­توانید درخواست جبران هزینه از بیمه­ ها یا از ارگان­های امدادی و درمانی مانند خدمات­ درمانی، تأمین ­اجتماعی، نیروهای­ مسلح، بانک­ها، بیمه ­های تکمیلی و هر گونه بیمه­ ی دیگری داشته باشید.

۲- وقتی که جراحی انحراف داخلی بینی همزمان با جراحی زیبایی انجام می­شود، بسیاری از بیمه­ ها از شمول آن برای پرداخت هزینه خودداری می­کنند و شما نمی­توانید ادعا کنید بخاطر انحراف بینی یا شکستگی بینی عمل زیبایی کرده­ام پس مشمول بیمه هستم! پس انجام جراحی زیبایی همزمان، هر گونه جراحی کوچک درمانی همزمان را از مسئولیت اکثر بیمه ها خارج می­کند. دقت کنید که باید قبل از عمل خودتان به اداره بیمه ­تان مراجعه و جزییات را از خود آن­ها بپرسید. ما فقط بر این نکته تاکید می­ ورزیم که جراحی زیبایی به هیچ­وجه مشمول هیچ بیمه­ ای نیست و نخواهد بود و همه­ ی جزئیات پرداخت­ های مالی بیماران بر اساس تعرفه­ های قانونی مصوب است و ارتباط مالی بیمار، فقط با بیمارستان است نه پزشک معالج.

۳- پزشک شما به شما هیچ گونه فاکتور و رسید و یا گواهی مبنی بر هزینه های مالی نخواهد داد .مسایل مالی فقط به بیمارستان مربوط است و کارشناسان بیمارستانی بر اساس قوانین و مقررات مربوطه آن را محاسبه و اعمال خواهند کرد.

۴- اگر به امید دریافت پول یا جبران هزینه از بیمه­ها یا سازمان­ها یا اشخاص هستید لطفاً از عمل جراحی منصرف شوید یا به پزشک دیگری مراجعه نمایید.

۵- مسائل مالی همیشه در جراحی­ های زیبایی یک مسئله مهم بوده است ما نهایت سعی خود را جهت کم کردن و ارزان کردن این جراحی انجام داده­ایم تا با حفظ کیفیت، هزینه­ ها منصفانه و عادلانه باشد با این وجود به دلیل گرانی شدید ابزارهای مصرفی و خدمات بیمارستانی و هزینه سنگین برنامه­های آموزشی پژوهشی به ویژه در خارج کشور که برای حفظ ارتقاء کیفیت جراحی الزامی است، هزینه ­ی جراحی­ های زیبایی روز به روز بیشتر می­شود.

۶- اگر بیمار به اندازه کافی ثروتمند و توانمند نباشد و بخواهد با فشارآوردن به خود یا خانواده هزینه­ ها را تحمیل نماید، نباید اقدام به عمل جراحی کند. ذات جراحی­ های زیبایی نداشتن هر گونه دغدغه مالی است.
جراحی مجدّد: چرا و چگونه؟

در عمل جراحی زیبایی نیز مانند همه عمل­های جراحی دیگر احتمال نیاز به جراحی مجدد وجود دارد. تقریباً ۱۰% از بیماران به دلیل مشکلات غیرقابل پیش ­بینی پس از عمل ممکن است یک­سال بعد از جراحی به روتوش بینی( اصلاح جزئی یا کلی) نیاز داشته باشد. بنابراین لازم است به موارد ذیل توجه فرمایید:

۱- انجام جراحی مجدد قبل از یک­سال غیر ممکن است و شما باید صبر و حوصله­ ی کافی جهت تحمل یک­سال تورم یا تغییرات موضعی را داشته باشید.

۲- به همه بیماران بدون استثناء گفته می­شود که آمادگی لازم جهت جراحی مجدد احتمالی را داشته باشند. ممکن است شما یکی از آن ده درصد باشید. اگر این احتمال را قبول ندارید اصلا نباید عمل کنید.

۳- در انجام جراحی مجدد، پزشک معالج­تان از شما حق العمل جراحی دریافت نمی­کند ولی باید هزینه­ های بیمارستان را خودتان پرداخت کنید.

۴- تشخیص نیاز یا عدم نیاز به روتوش بینی پس از یک­سال، با پزشک شما خواهد بود. وجود ایرادهای جزئی و کوچک دلیلی برای جراحی مجدد نیستند. با ایرادهای کوچک کاری نخواهیم داشت.

۵- تأکید می­شود که منظور از انجام جراحی، تغییرات شکل ظاهری بینی در حدّ امکان و قابل اجرا است بطوریکه تفاوت آشکار و واضحی با قبل عمل از جهت زیبایی به وجود آید، ولی به خاطر داشته باشید که از بهترین بینی­ های عمل شده پس از جراحی می­توان اشکال گرفت و ایرادیابی کرد. خالق کامل خداست و ما ادعا نمی­کنیم که از موارد جراحی زیبایی هیچگونه اشکال و ایرادی نتوان گرفت، بلکه ادعا می­کنیم که در خاتمه یک­سال بینی زیباتر و شکیل­تری نسبت به قبل عمل تحویل بیمار می­دهیم.اگر در این مقایسه بعد از عمل بهتر از قبل از عمل شده باشد به هدف خود دست یافته­ایم.
اهمیت آگاهی قبل از عمل بینی

همه­ ی مطالبی که با شما در میان گذاشته­ ام، بر اساس صداقتِ کامل و با رعایت اخلاق پزشکی است که باید به آن وفادار باشیم.

هرگز بیماری را به جراحی تشویق نکرده­ام و از ترساندن و ایجاد اضطراب از بیمار پرهیز کرده ­ام. برعکس هر چه آگاهی و اطلاعات بیمار افزایش یابد با آرامش و اعتماد بیشتری آماده عمل می­شود.

اطلاعات مربوط به این جزوه در واقع ترجمه ه­ای است از آخرین منابع پزشکی جهان که جهت سازگاری با فرهنگ جامعه ما قسمت­ هایی از آن ویرایش شد­ه ­است .

از سوی دیگر از بیماران خود انتظار دارم که برخورد صادقانه داشته باشند و از پنهان­کاری و دروغ و یا ارائه اطلاعات نادرست بپرهیزند.
نکته پایانی

بدون شک، لبخندِ رضایتِ بیمار و احساس خوشحالی درونی او از نتیجه عمل جراحی با ارزش­ترین پاداشی است که نصیب دکتر می­شود.

برایتان خوشحالی روز افزون آرزو می­کنم و امیدوارم زیباترین بینی نصیب شما شود!

سوال دیگری ندارید؟ به خاطر داشته باشید که هیچ سوالی قبل از عمل بی ­مورد نیست.