۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

آیین بزرگداشت عید سعید فطر در استان سمنان

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

آیین بزرگداشت عید سعید فطر در استان سمنان

عید سعید فطر در بین مردم هر منطقه با آداب و رسوم خاص همراه و گرامی داشته می‌شود. این مناسبت مهم در بین مردم سمنان از جایگاه بالا و خاصی برخوردار و مردم این استان در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان خود را آماده بزرگداشت این عید بزرگ می‌کنند.

مردم این استان پس از یک ماه روزه‌داری و خودسازی ، در این روز احساس تحول و دگرگونی خاصی در خود می‌کنند و آیین‌های ویژه‌ای برگزار می‌کنند که حکایت از پایبندی آنان به ارزشهای دینی دارد.

نظافت منازل، خرید لباس نو ، تهیه شیرینی و میوه‌های تازه فصل و برنامه ریزی برای دید و بازدید در این روز از جمله مقدمات برای حلول عید سعید فطر و بزرگداشت آن در بین مردمان مومن این استان است.

با اعلام روز اول ماه شوال و فرا رسیدن عید سعید فطر، مردم پس از عمل مستحبی غسل و پوشیدن لباس‌های نظیف و معطر در سطح محله‌ها و مناطق مختلف تکبیر گویان راهی مصلای اقامه نماز شکوهمند این روز مبارک می‌شوند.

مردم با ورود به مصلاهای نماز عید فطر ضمن روبوسی و تبریک این عید بزرگ به هم برای نماز آماده می‌شوند. رسم بر این است که قبل از اقامه نماز عید سعید فطر ، مکبر و مجری این مراسم چندین مرتبه ذکرهای وارد شده این روز را بلند می‌گوید و نمازگزاران با او تکرار می‌کنند. مهمترین این ذکرها گفتن ” الله‌اکبر ، لااله الا الله ، صلوات بر محمد و آل محمد (ص) ” و خواندن دعای سلامتی امام زمان (ع) است.

در اکثر مناطق این استان و براساس یک سنت دینی و ارزشی ، مردم بلافاصله پس از اتمام نماز عید سعید فطر و قبل از رفتن به منازل خود بر سر قبور مطهر شهیدان رفته و با بردن خیرات از قبیل خرما ، شیرینی و گل یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می‌دارند.

ریختن آب بر روی قبور شهدا و اموات ، قرائت آیات منتخب کلام وحی و ذکر ادعیه از دیگر مواردی است که در این روز انجام می‌شود.

برگزاری جشن‌های اسلامی شامل مولودی خوانی و مدیحه سرایی همراه با دعوت از اقوام و بزرگان فامیل از دیگر آداب و رسوم این عید بزرگ اسلامی است که در سمنان صورت می‌گیرد.

پرداخت زکات فطره و فطریه به نیازمندان جامعه طبق احکام شرعی بویژه به افراد بی‌بضاعت فامیل نیز انجام می‌شود. برخی از مردم استان سمنان معمولا در این روز اقدام به توزیع شیرینی کرده و این عید مبارک را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

حضور در مساجد و اقامه نماز عید فطر به صورت دسته‌جمعی نخستین و مهمترین کاری است که مردم مومن استان سمنان در این روز انجام می‌دهند. مردم استان سمنان بعد از اقامه نماز عید به دیدار بزرگان خانواده رفته و عید فطر را به آنها تبریک می‌گویند.

حضور در امام‌زاده‌ها و نیز زیارت قبور شهدا و از دست رفتگان از دیگر آئین‌هایی است که در روز عید سعید فطر در استان سمنان برگزار می‌شود. امام‌زاده یحیی‌ابن موسی (ع) و علی‌ابن جعفر (ع) در سمنان از جمله مکان های زیارتی است که در عید فطر مردم این شهر به زیارت آنها مشرف می‌شوند.