۰۹ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۹, ۱۳۹۹

اولین پریود بعد از سقط چه مدت طول میکشد؟

فروردین ۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

اولین پریود بعد از سقط چه مدت طول میکشد؟

اولین پریود پس از سقط حدود ۱۵ تا ۴۰ روز طول می کشد و این مدت بستگی به زمان تخمک گذاری شما بعد از سقط دارد. ولی گفته میشود ۲ تا ۶ هفته برای اولین پریود بعد از سقط دوران لازم است.


سه ماه بعد از سقط جنین تاخیر یا نامنظم شدن عادت ماهانه امر طبیعی است. البته بیشتر از سه ماه باید دیگر پیگیری شود. همچنین توصیه میشود به مدت سه ماه بعد از سقط از بارداری جلوگیری شود.

اولین دوره پریود پس از سقط جنین شما چگونه است؟

اولین دوره پریود نسبت به حالتهای عادی شدیدتر می باشد و با گرفتگی عضلانی شدیدی همراه هست. اما شاید تمامی خانم ها این گرفتگی عضلانی را تجربه نکنند. شما همچنین ممکن است با لخته های خون مواجه و پریود شما ۴ تا ۷ روز به طول انجامد. اما این مسئله نیز درتمام خانم‌ها صادق نیست. تفاوتی بین اولین پریودها بعد از یک سقط جنین طبیعی( مرگ جنین) و یک سقط جنین وجوددارد.

تشخیص این که چه طور نخستین پریود چطور خواهد بود و چه موقع اتفاق می افتد سخت است. خون ریزی به دلیل مرگ جنین ظرف یک هفته کند میشود ، ولی لکه بینی تا یک هفته تقریبا” بعد از پایان خون ریزی اتفاق می افتد.

وقتی سطوح hCG به صفر میرسد میتوانید اولین قاعدگی را ظرف سه تا پنج هفته داشته باشید، یا گاهی بیشتر از هفت هفته.

بطور اتفاقی، پریود شما برمی گردد که می تواند سخت یا سبک باشد، و فعلا” طبیعی نخواهد بود. خون ریزی و لکه بینی سریعا” کاهش پیدا میکند . این پریود شما نیست( شما نباید تا ۲۰ روز پریود طبیعی داشته باشید).

حتی وقتی با متخصص تان چک می کنید، وی از شما می خواهد تا توقف کامل لکه بینی صبر کنید. ظرف چند روزآن متوقف میشود ، و دوباره لکه بینی می کنید. به دلیل این که بخش کوچکی بافت placental در طی سقط طبیعی یا D& c ازبین میرود . این بافت، که به رحم وصل است به تولید خون ادامه می هد و هورمون های بارداری را تولید میکند . برحسب اتفاق سطوح hCG به صفر میرسد سرانجام سیکل جدیدی آغاز میشود . شما نمی توانید انتظار چنین جریانی راقبل از چهار تا هفت هفته داشته باشید. اززمان مرگ جنین تا اولین پریود، دراین سناریو، نه یا ده هفته خواهد بود.

خونریزی بدلیل مرگ جنین به اتمام می رسد و شما بمدت سه هفته لکه بینی می کنید بعد ازاتمام لکه بینی ممکن است دوباره ظرف چند روز خون ریزی شروع شود. گاهی ممکن است شدیدتر باشد و شما احتمال دهید که پریود هستید. شما باید سطوح hCG تان را چک کنید. این سطوح باید صفر باشند تااین زمان ولی آن ها ۱۰۰ یا بالاتر را نشان می‌دهند ، و دکترتان به شما میگوید که منتظر بمانید.

چنانچه این سطوح بالا بمانند و همه چیز درست پیش برود، شما خون ریزی همراه با خارج شدن قدری بافت خواهید داشت. اگر این الگو امتداد پیدا کند، شما به D& C یا تجویز داروی Cytotec به وسیله پزشکتان احتیاج دارید تا با کاهش انقباضات مانع بیرون زدگی بافت شود.

افرادیکه لکه بینی دارند حتی بعد از چند هفته بعد از سقط، ولی سطوح هورمون های hCG شان صفر یا پائین است، این به دلیل عدم توازن هورمونی است.

اگر این مورد باشد، دکترتان یک دوز پروژسترون( قدری از Provera) تجویز خواهد کرد که بدنتان را وادار به عمل کند و دوره پریودش را به پایان برساند. زمانی که دارو اثرش میرود افت ناگهانی پروژسترون به بدن شوک می دهد که اکنون زمان ترشح مخاطی است و شما خون ریزی می کنید. ممکن است شدید یا کم باشد، ولی پریود محسوب می شود .