۱۱ شهریور ۱۳۹۹
شهریور ۱۱, ۱۳۹۹

بیماری دیسک

شهریور ۱۱, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

بیماری دیسک

بیماری دیسک ؛ خصوصا بیماری دیسک کمر از شایع ترین بیماری ها به شمار می رود. قبل از بررسی این بیماری لازم می دانیم به اختصار توضیحاتی درباره ساختمان دیسک ارائه نماییم.

( جراح آندوسکوپیک دیسک )

ستون فقرات متشکل از سه بخش می باشد که عبارتند از :

ستون فقرات گردنیبیماری دیسک
ستون فقرات سینه ای
ستون فقرات کمری

بین تمام مهره های ستون فقرات ، دیسک قرار دارد که باعث انعطاف پذیری ستون فقرات شده و از صدمات نخاع در برابر فشارهای غیرعادی جلوگیری می کند.

به طور کلی دیسک از دو قسمت تشکیل شده است :

قسمت مرکزی یا نوکلئوس که ژله مانند و نرم است.
قسمت محیطی یا آنولوس که بافت سفت و محکم تری است.

بخش ژله مانند داخلی دیسک یا اصطلاحا بافت موکوس ، همانطور که اشاره شده ژله مانند است ؛ لذا در صورتی که هر گونه فشار غیرطبیعی ای به این بافت وارد شود می تواند موجب اعمال فشار مضاعفی بر بافت بیرونی شده و در نتیجه ریشه های عصبی را تحت فشار قرار دهد.

ریشه های عصبی زمانی که تجمع پیدا می کنند ، سبب تشکیل عصبی می شوند که به اندام تحتانی ( مهره های کمری ) یا اندام فوقانی ( مهره های گردنی ) منتهی می شود.

توجه داشته باشید که دیسک ، طبیعی بوده و در همه افراد وجود دارد ؛ اما زمانی که دیسک بزرگ شده و به ریشه ها فشار وارد آورد ، منجر به ایجاد بیماری دیسک خواهد شد.
انواع دیسک

به طور کلی دیسک چند نوع است ؛ در برخی موارد دیسک یک مقدار برجسته می شود ؛ زمانی که دیسک برجسته شده و به ریشه ها اتصاع یابد سبب بروز علائمی در پاها ، کمر ، دست ، شانه ، گردن و اندام ها می گردد.

اما چنانچه دیسک ؛ تحت فشار بیش از حد واقع شده باشد ، در نتیجه قسمت ژلی ای مانند بین دیسک ها بر قسمت محیطی فشار آورده و در نتیجه منجر به پاره شدن این قسمت می گردد ؛ پارگی این بخش سبب می شود عصب ، تحت فشار قرار گیرد و این مسئله نیز موجب ایجاد دردهای شدید در لگن ، کمر و اندام های تحتانی می گردد. از این رو از بیماری دیسک ، تحت عنوان دیسک پاره شده یا پارگی دیسک نیز یاد می شود.
تشخیص دیسک

چگونه می توان بیماری دیسک را تشخیص داد ؟

در صورتی که پزشک متخصص ارتوپد پس از معاینه بیمار ، مشکوک به وجود بیماری دیسک شد ؛ جهت تشخیص قطعی بیماری درخواست نوار عصب و ام آر آی صادر می نماید.

لازم به ذکر است که در نوار عصب ، درگیری ریشه های عصبی معلوم می شود و در ام آر آی نیز ، فشاری که روی ریشه های عصب هست مشخص خواهد شد.

با معاینه بالینی و این دو آزمایش ، جراح تشخیص خواهد داد که بیمار در چه مرحله ای است و آیا برای درمان ، نیازمند درمان طبی است یا درمان جراحی ؟

توضیحات دکتر محمد ابراهیم طاهریان متخصص ارتوپد ، درباره درمان دیسک

درمان دیسک

زمانی که دیسک برجسته شده ، پاره شده یا روی ریشه های عصب فشار وارد سازد ؛ چنانچه در ناحیه کمر باشد سبب ایجاد درد روی کمر ، لگن و اندام تحتانی می شود و در صورتی که در ناحیه گردن باشد ؛ علائمی بر روی گردن ، شانه و دست ها به دنبال خواهد داشت.

بنابراین دیسکی نیازمند درمان خواهد بود که با علائم همراه باشد.

اکثر دیسک ها نیاز به درمان جراحی ندارند ؛ به عنوان مثال دیسک هایی که صرفا برجسته شده و پاره نشده اند و برجستگی شان زیاد نیست ؛ در عمده موارد با درمان طبی ، استراحت ، فیزیوتراپی ، توانبخشی و آب درمانی می توان فشار را از روی ریشه های عصبی برداشته و درد اندام را برطرف نموده و به دنبال آن شرایط بیمار را به قبل از ابتلا به این بیماری بازگرداند.

چنانچه درمان متناسب برای بیمار ، درمان طبی باشد ؛ موارد فوق صوت گرفته و در اکثر موارد این درمان ها بر روی بیمار پاسخگو خواهند بود ، البته طول درمان ؛ بسته به شرایط بیمار متفاوت خواهد بود تا جایی که برخی بیماران در عرض چند هفته و برخی طی چند ماه به درمان طبی جواب می دهند.

در صورتی که بیمار به درمان های طبی پاسخگو نباشد ، نیاز به درمان جراحی خواهد داشت و باید تحت جراحی دیسک قرار گیرد. لازم به ذکر است که تشخیص این مسئله در صلاحیت جراح ستون فقرات می باشد.

دکتر محمد ابراهیم طاهریان جراح اندام و ستون فقرات و جراح آندوسکوپی دیسک ، از برترین جراحان ارتوپد تهران می باشند که شما عزیزان می توانید با مراجعه به مطب ایشان از دردهای مزمن دیسک رهایی یابید.