۰۳ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۳, ۱۳۹۹

تزریق بوتاکس

فروردین ۳, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس ( BOTOX ) ، در راستای جوانسازی و ترمیم و احیای چروک های پوستی ایجاد شده در اثر انقباض عضلات صورت به کار می رود و حتی در برخی موارد جایگزین مناسبی برای پاره ای از جراحی های زیبایی نیز به شمار می رود.( فوق تخصص جراحی پلاستیک )

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس ماده ای است که از سمی موسوم به سم بوتولینیوم ساخته شده و با استفاده از آن امکان محدود نمودن انقباض عضلات صورت و در نتیجه کاهش چین و چروک ، برای مدت زمان معینی وجود دارد.

در حقیقت بوتاکس ، نوع استاندارد سم بوتولینیوم می باشد که جنبه درمانی یافته و در سال ۲۰۰۲ میلادی به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) رسیده است.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد باید توجه داشت که بوتاکس ، تنها به منظور کاهش چین و چروک هایی موثر واقع می شود که منشا ایجاد آن ها انقباض عضلات می باشد و در مواردی که منشاء چروک های پوستی ، کاهش حجم چربی زیر پوستی ، افزایش سن یا افتادگی پوست است ، چندان موثر واقع نخواهد شد.

موارد کاربرد بوتاکس

از بوتاکس می توان در موارد زیر استفاده نمود :

جهت درمان خطوط اخم و خطوط موازی پیشانی
برای درمان چروک هایی که در هنگام خندیدن در گوشه کناری چشم ها پدیدار می شوند.
همچنین از بوتاکس می توان جهت رفع خطوط گوشه لب ، گردن و دیگر نواحی صورت استفاده نمود.
در موارد زیر نیز تزریق بوتاکس ، بسیار پر کاربرد می باشد :
غیرقرینگی صورت
تعریق زیاد کف دست و پا
سردرد میگرنی

توجه داشته باشید که بوتاکس در درمان چین های عمیق پوستی تنها قادر به محدود نمودن انقباض فعال یا اخم می باشد و نمی تواند چین های عمیق را به طور کامل باز کند.

لازم به ذکر است که از بوتاکس می توان در برخی اعمال زیبایی صورت نظیر ترمیم اسکار و لیفت ابرو ، به عنوان مکمل استفاده نمود.

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

افرادی که تصمیم به تزریق بوتاکس دارند می بایست از لحاظ جسمی و فزیکی در نهایت سلامت باشند و نسبت به پروتئین ها حساسیت خاصی نداشته باشند.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که خانم های حامله ، به هیچ عنوان نباید تزریق بوتاکس انجام دهند.

استحمام بعد از تزریق بوتاکس

بیمار میتواند روز بعد استحمام کند.

بوتاکس خوب ، دارای چه کیفیتی است ؟

بهترین پزشکان ، جهت کسب نتایج بهینه از تزریق بوتاکس غالبا از بوتاکس هایی که توسط ۲ شرکت Dysport انگلیس و Allergan آمریکا ساخته شده ، استفاده می نمایند.

این دو شرکت جزو مهم ترین شرکت های تولید کننده بوتاکس با کیفیت بالا ، در سراسر جهان هستند ؛ البته متاسفانه بوتاکس های دیگری از کشورهای مختلفی همچون چین و کره ، نیز وجود دارند که به دلیل قیمت پایینی که دارند قطعا سطح کیفیت آن ها نیز کمتر می باشد.

ریسک های تزریق بوتاکس

در صورتی که بوتاکس به وسیله فرد غیر متبحر و غیر متخصص ، تزریق شده و به صورت نابجا استفاده گردد ؛ می تواند منجر به بروز عوارضی چون افتادگی پلک ، حساسیت ، تپش قلب ، کاهش فشار خون ، خارش پوستی و غیره شود.

توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس ، ممکن است با کمی احساس درد توام باشد ؛ البته چنانچه فرآیند تزریق ، با تکنیک های مخصوص و با استفاده از سوزن های باریک انجام گیرد می تواند به میزان قابل توجهی از شدت درد بکاهد.

بوتاکس در چه مواردی کاربرد ندارد ؟

در مواردی که چین ها یا خطوط ایجاد شده در صورت ، عمیق باشند نمی توان با استفاده از بوتاکس آن ها را محو نمود ؛ لذا در چنین مواردی باید از تزریق فیلر یا چربی و در موارد پیشرفته از جراحی لیفت استفاده شود.

نتایج بوتاکس تا چه زمانی ماندگار است ؟

به طور کلی نتایج بوتاکس ، ۳ – ۶ ماه ماندگار است و پس از آن باید پروسه تزریق را تکرار کرد.