۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

درمان افسردگی

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

درمان افسردگی

افسردگی می‌تواند تمام ابعاد زندگی فرد و سلامت روح و جسم او را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابر این عدم درمان آن می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. دنبال کردن این بخش از بیتوته می‌تواند در درمان افسرگی فرد مبتلا و یا اطرافیان فرد افسرده کمک کننده باشد.


افسردگی

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می‌‌کنیم، اما این احساسات در حالت معمول معمولاً بیش از یک یا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان با روند زندگی ما تداخل ایجاد نمی ‌کند. گاهی اوقات دلیل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی میشود.

ما معمولا خودمان از پس آنها برمی ‌آییم و نیازی به کمک گرفتن از دیگران نداریم. اما این موارد در فرد مبتلا به افسردگی صدق نمی‌کند. این احساس در افراد افسرده، مدت‌ها طول کشیده و زندگی روزمره آن‌ها را دچار اختلال می‌کند و می تواند باعث انواع مختلفی از مشکلات حسی و فیزیکی گردد.

افسردگی معمولاً از جوانی شروع می شود، ۲۰ ساله ها یا ۳۰ ساله ها، ولی بروز آن در هر سنی محتمل است. افسردگی در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده شده است، ولی این تفاوت می تواند به این دلیل باشد که خانم ها نسبت به آقایان بیشتر به دنبال درمان می روند.

نشانه‌ها و علائم افسردگی

– حالت افسردگی، مثل احساس ناراحتی، تهی یا گریان بودن( در کودکان و نوجوانان، حالت افسردگی می تواند در غالب تجریک پذیری بروز کند)

– کاهش شدید علاقه و احساس لذت در همه- یا بیشتر- فعالیت ها

– کاهش شدید وزن بدون رژیم، افزایش وزن، یا افزایش و کاهش اشتها( در کودکان عدم وزن گیری مناسب)

– بی خوابی یا افزایش میل به خوابیدن

– بی قراری یا کند رفتار کردن، که توسط دیگران نیز قابل تشخیص باشد

– خستگی بیش از حد

– احساس بیهودگی، یا گناهکار بودن

– به سختی تصمیم گرفتن، فکر کردن یا تمرکز کردن

– فکر کردن درباره مرگ، خودکشی یا اقدام به خودکشی

عوارض عدم درمان افسردگی

افسردگی یک بیماری جدی است که می تواند عوارض سهمناکی بر فرد یا خانواده آنها بگذارد. افسردگی درمان نشده می تواند سبب مشکلات روحی، رفتاری و فیزیکی شود که خیلی از ابعاد زندگی تان را تحت شعاع قرار دهد. اگر احساس افسردگی می کنید، هرچه زودتر یک وقت ملاقات با پزشک تان تعیین کنید. از عوارض افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– افزایش وزن یا چاقی، که می تواند منجر به بیماری های قلبی یا دیابت شود

– سوء مصرف الکل یا مواد

– عصبانیت، اختلال هراس یا ترس اجتماعی

– درگیری های خانوادگی، مشکلات روابطی ، کاری یا مدرسه ای

– انزوای اجتماعی

– افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی

– صدمه زدن به خود، مثل بریدن

– مرگ زودرس ناشی از سایر بیماریها
مراجعه به روانشناس یا روانپزشک

مواردی که باید با پزشک خود در میان بگذارید:

– هر علائمی که دارید. حتی آنهایی که به نظرتان بی ارتباط با دلیل مراجعه تان به پزشک می باشد.

– همه ی داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید، به علاوه زمان و مقدارش

– سوال هایی که در ذهن تان هست و می خواهید از پزشک بپرسید.

• درصورت امکان، یکی از اطرافیان نزدیک یا اعضای خانواده تان را نیز جهت یادآوری تمام موارد گفته شده طی معاینه، به همراه خود ببرید.

با مراجعه به پزشک به دنبال پاسخی برای این سوال‌ها باشید:

– آیا افسردگی دلیل عمده علائم و مشکلات من است؟

– دلایل محتمل بیماری و علائم من چیست؟

– چه آزمایش هایی نیاز دارم؟

– چه درمانی برای من بهترین است؟

– آیا جایگزینی برای روش های ابتدایی که توصیه می کنید، وجود دارد؟

– من بیماری های دیگری نیز دارم. چگونه می توانم همه آنها را با هم به بهترین نحو مدیریت کنم؟

– آیا برای من محدودیتی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنم؟

– آیا نیاز هست که به روان پزشک مراجعه کنم؟

– عوارض جانبی داروهایی که توصیه می کنید، چیست؟

– آیا برای داروهایی که تجویز کردید، جایگرینی وجود دارد؟

– آیا بروشور یا سایتی وجود دارد که بتوانم از آنها نیز کمک بگیرم؟

تشخیص افسردگی

آزمایش های تشخیص افسردگی:

این تست ها و آزمایش ها می توانند دلایل غیر مرتبط با بیماری تان را کنار بگذارند، و به دقت عوارض مربوطه را تشخیص داده و آنها را چک کنند:

– تست فیزیکی. ممکن است از شما یک تست فیزیکی گرفته شود و درباره سلامتی تان نیز سوال هایی پرسیده شود.در بعضی موارد، احتمال دارد افسردگی به یک بیماری فیزیکی زمینه ای مرتبط باشد.

– تست های آزمایشگاهی. به عنوان مثال، از شما یک آزمایش خون به نام شمارش کامل سلول های خونی(CBC) گرفته می شود یا غده تیروئیدتان را چک می کنند تا مطمئن شوند که به درستی کار می کند.

– ارزیابی روانی. برای چک کردن علائم افسردگی، پزشک تان درباره نشانه ها، افکار، احساس و رفتارتان سوال هایی می پرسد. ممکن است برای سهولت در یافتن پاسخ این سوال ها، به شما یک پرسشنامه داده شود.

درمان افسردگی

درمان های متعددی برای افسردگی وجود دارد، که می‌توان آن‌ها را به دوسته کلی دارویی و غیر دارویی تقسیم کرد. اثربخشی هر دو این درمان‌ها در مطالعات فراوانی مشاهده شده‌است. از جمله روش‌های درمان افسردگی:

– روان درمانی: رفتار درمانی شناختی (CBT)، درمان خانواده محور و درمان بین فردی

– دارو درمانی: داروهای ضدافسردگی، تثبیت کننده های خُلقی و داروهای آنتی سایکوتیک (ضد روان پریشی)

– درمان تحریک مغزی: درمان الکتروشوک (ECT) و تحریک مغناطیسی جمجمه ای تکرارشونده (RTMS)

– درمان‌ها جایگزین: نور درمانی، طب سوزنی، مراقبه و تغذیه درمانی

• اگر مبتلا به افسردگی شدید هستید، ممکن است نیاز به بستری داشته باشید، و یا امکان دارد از شما خواسته شود تا در برنامه های درمانی سرپایی تا بهبود علائم تان، شرکت کنید.

درمان افسردگی با روان درمانی
روان درمانی یک شیوه‌ی بسیار مؤثر برای درمان افسردگی است. چیزهایی که در جلسات درمان می‌آموزید به شما بینش و مهارت می‌دهد تا از برگشت افسردگی جلوگیری کنید. انواع بسیاری از جلسات درمانی وجود دارد.

سه روش رایج درمان افسردگی از این طریق عبارت‌اند از: درمان شناختی رفتاری، درمان میان فردی و درمان روان پویشی. معمولاً از رویکردی تلفیقی استفاده می‌شود. برخی روش‌های درمان به شما می‌آموزد چگونه تفکر منفی را تغییر دهید و برای مبارزه با افسردگی از مهارت‌های رفتاری استفاده کنید.

زمانی که حرف از جلسات درمانی پیش می‌آید، اکثراً جلساتی تک‌نفره با یک روان‌پزشک را تصور می‌کنند. اما جلسات گروهی نیز می‌توانند در درمان افسردگی بسیار مؤثر باشند. گوش دادن به سخنان افرادی که با مشکلات شما روبرو هستند می‌تواند تحمل سختی‌ها را برایتان آسان‌تر کند و اعتمادبه‌نفس شما را بالا ببرد.

روان درمانی با کمک دارو درمانی، می‌تواند فرایند معالجه فرد افسرده را تسریع و درمان را تثبیت کند. همچنین شاید دارو درمانی به عنوان یک راه درمان افسردگی به تنهایی قادر باشد که برای کوتاه مشکلات فیزیکی و بدنی حاصل از افسردگی مانند انرژی، اشتها و خواب را درمان کند ولی در بلند مدت احتمال ابتلای مجدد بیمار به افسردگی وجود دارد. بنابراین، دارو درمانی به همراه روان درمانی بیشترین تاثیر را دارد. البته بدون تردید تمام این موارد باید با تشخیص و تجویز روانشناس متخصص انجام گیرد.

تاثیر رفتار درمانی در بهبود افسردگی

رفتار درمانی یک راه درمان افسردگی است. در اینگونه روان درمانی، که رفتار درمانی نام دارد در واقع روانشناس با ضمیر و ذهن فرد کاری ندارد. او بیشتر از طریق رفتار،گفتار و حرکات بدنی فرد اطلاعات خود را کسب می‌کند.

در واقع روان درمانگر اطلاعاتی از رفتار فرد در موقعیت‌های اجتماعی مختلف بدست می‌آورد و به درمان افسردگی می‌پردازد. دو گونه نظریه در این زمینه وجود دارد:. ۱- رفتار بیرونی فرد ناشی از ضمیر و ذهن اوست.

در نتیجه با تغییر ضمیر و ذهن می‌توان رفتار او را دگرگون ساخت. ۲- طریقه شکل گیری اندیشه و ضمیر و ذهن فرد ناشی از حوادث و اتفاقاتی است که در بیرون برای او رخ داده و یا بر او تحمیل شده است و با تغییر رفتار او می‌توان، ضمیر و ذهن و افکار فرد را دگرگون کرد.

بر اساس این نظریه روانشناس به فرد کمک می‌کند تا رفتار خود را با توجه به شرایط و موقعیت از قبل تنظیم کند و تصمیم لازم را اتخاذ و بر مبنای آن عمل کند. و براساس عملکرد مناسب در یا غیر مناسب فرد را تشویق و یا تنبیه و وادار به تجدید نظر می‌کند.

در واقع روانشناس فرد را تشویق می‌کند که به مرور رفتار خود را تغییر دهد. او سپس باید آنرا بصورت یک عادت در خود تقویت کند. در نتیجه فرد نهایتا با تغییر رفتارهای بیرونی موجب تغییر و دگرگونی در ضمیر و افکار درونی خود می‌شود. و با دوری از تاثر و ناراحتی به درمان افسردگی می‌پردازد.