۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

دندانپزشک اطفال

اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

دندانپزشک اطفال

بخش اصلی در بهداشت و مراقبت از کودک ، بهداشت دهان و دندان او می باشد. برخی از والدین در این باور هستند که دندان های کودکان شیری است و به آن ها توجهی نمی کنند در صورتی که این باور غلط است. دندان های شیری کودکان بسیار مهم است و در تغذیه و صحبت کردن و لهجه ی او تاثیر می گذارد. ( دندانپزشکی کودکان )

این دندان ها فضا را برای دندان های دائمی نگهداری و محافظت می کنند.

دندان درآوردن کودک :

دندان های شیری کودک در ۱۸ _ ۴ ماهگی رشد می کند که این دندان ها معمولا تا ۳ _ ۲ سالگی باقی می مانند.

از زمان رویش اولین دندان، والدین باید مراقبت های خود را آغاز کنند تا از ایجاد پوسیدگی در دندان ها جلوگیری شود.

در همین زمان است که والدین باید از شیر دادن هنگام شب پرهیز کنند و دندان های کودک خود را بعد از هر بار شیردهی بشویند و کودک خود را به دندانپزشک اطفال ببرند.

دندان درآوردن کودک خود به تنهایی والدین را آزار می دهد زیرا کودکان در هنگام دندان درآوردن با درد و التهاب همراه هستند به گونه ای که در بعضی شرایط کودک تب می کند.

توصیه می شود در زمان رشد دندان های کودک اسباب بازی های بی خطری را در اختیار او قرار دهید، محل رویش دندان ها را ( لثه ها ) ماساژ دهید تا احساس خارش در آن ها آرام شود.

قطره آهن برای کودکان :

در کشور ما بیشتر افراد دچار کم خونی هستند، کم خونی در کودکان بسیار بیشتر است و آهن ، بخش عمده ای از هموگلوبین خون را تشکیل می دهد.

همین بخش از هموگلوبین است که اکسیژن را به بافت ها می رساند و دی اکسید کربن را از آن ها دور می کند.

به همین دلیل اگر پزشک مکمل آهن را برای کودک تان تجویز کرد حتما از آن برای کودک تان استفاده کنید و از مصرف آن پرهیز نکنید.

دندانپزشک اطفال

راه های جلوگیری از تغییر رنگ دادن دندان در استفاده از قطره آهن :

قطره آهن را با آب پرتقال مخلوط کنید، پرتقال به دلیل داشتن ویتامین C جذب آهن را بیشتر می کند.
قطره آهن را در انتهای دهان کودک بچکانید، سعی کنید آن را در دهان خود نگه ندارد.
می توانید از دندانپزشک اطفال بخواهید تا رنگدانه های ناشی از قطره آهن را با استفاده از برساژ تمیز کند.

دندانپزشک اطفال :

زمانی که قصد رفتن به دندانپزشک برای کودک تان را دارید دچار سردرگمی می شوید که کدام دندانپزشک کودکان برای کودک شما مناسب است.
مهمترین اصل برای انتخاب دندانپزشک اطفال خوب این است که محیط دندانپزشکی اطفال برای کودک ترسناک نباشد، به گونه ای که کودک دوست داشته باشد وارد مطب شود و درمان را انجام دهد.
طبق نظریه ی انجمن دندانپزشکی ایران ، دندانپزشک اطفال باید تمامی گروه های سنی کودکان را بشناسد و از طرز رفتار با آن ها آگاهی داشته باشد.
یک متخصص دندانپزشک کودکان در دوره تحصیلی خود دوره روانشناسی کودکان و نوجوانان را سپری می کنند تا بتوانند با کودکان خاص و عادی هنگام مراجعه به کلینیک دندانپزشکی اطفال به خوبی برخورد کنند.
برای انتخاب یک متخصص دندانپزشک اطفال خوب و مجرب می توانید در گوگل جستجو کنید یا از دوستان و آشنایان خود جویا شوید.
دکتر ماندانا حجازی ، بهترین متخصص دندانپزشک کودکان در کرج می باشند که برای مشاوره و معاینه می توانید به مطب ایشان مراجعه کنید.

دندانپزشک اطفال

ویژگی های بهترین دندانپزشک اطفال به شرح ذیل می باشد:

یک دندانپزشک کودکان خوب باید صبور باشد و نحوه برخورد صحیح با کودک را بداند.
در صورتی که والدین در درمان کودک خود سهل انگاری کرده بودند با آن ها درست برخورد کند.
در هنگام درمان کودک صحبت هایی که مناسب سن کودک نیست خودداری کند.
برای درمان از خود کودک کمک بخواهد و نحوه درمان را برای او جذاب کند.
کودک را تشویق به رعایت بهداشت دهان و دندان خود کند.

در دندانپزشکی اطفال چه درمانی هایی انجام می شود؟

در دندانپزشکی اطفال خدمات ذیل ارائه می شود:

جرمگیری و سفید کردن دندان
ارتودنسی پیشگیری
فلورایدتراپی
ترمیم دندان و عصب کشی
فیشورسیلانت
و غیره

دندانپزشک اطفال

اهمیت مراجعه به دندانپزشک اطفال چیست؟

یک متخصص دندانپزشک اطفال خوب مسئولیت دارد تا بیماری های دهان و دندان کودک را تشخیص دهد و با استفاده از روش های نوین سطح سلامت دهان و دندان کودک را ارتقاء دهد.

زمانی که والدین کودک خود را از سنین پایین برای درمان و معاینه به یک متخصص دندانپزشکی کودکان ببرند، کودک اهمیت حفظ و نگهداری دندان های خود را فرا می گیرد و این موضوع باعث می شود کودک در سنین بزرگ سالی دندان های سالم و زیبایی داشته باشد.

همچنین زمانی که والدین کودک خود را به یک دندانپزشک کودکان ببرند او با استفاده از روش های مناسب اقدام به درمان کودک می کند و چون با روانشناسی کودکان آشنا هستند می توانند با رفتار مناسب از استرس و ترس کودک بکاهند.

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج

دکتر ماندانا حجازی دهاقانی در سال ۱۳۸۳ با رتبه خوبی در رشته دندانپزشکی عمومی دانشگاه بابل پذیرفته شد و دوره دندانپزشکی عمومی را با عنوان دانشجویی ممتاز و فعال به پایان رساند.

ایشان در سال ۱۳۹۱ در دوره تخصص دندانپزشکی کودکان با بهترین رتبه قبول شده و با موفقیت این دوره سه سال را سپری کردند.

پس از آن دکتر ماندانا حجازی با گذراندن آزمون بورد تخصصی توانستند به عنوان استاد دانشگاه در دانشکده دندانپزشکی قزوین تدریس کنند و جزء بهترین متخصصین دندانپزشکی کودکان در کرج هستند.

والدین محترم می توانند برای مراجعه به مطب ایشان اطلاعات تماس و آدرس را در وب سایت ایشان مشاهده کنند و در صورت داشتن سوال می توانند از طریق وب سایت یا صفحات مجازی و تماس سوال خود را بپرسند.

دندانپزشک اطفال

مراقبت از دندان کودکان

همانطور که می دانید مراقبت از دندان کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد به همین علت در این بخش از مقاله می خواهیم درباره مراقبت از دندان کودکان صحبت کنیم.

والدین برای اینکه دندان های کودک شان دچار پوسیدگی و نامرتبی نشود بهتر است با رویش اولین دندان او را برای معاینه به یک متخصص دندانپزشک خوب ببرند.

نکاتی را دندانپزشک کودکان درباره مراقبت های دندان توضیح می دهد به طور کامل رعایت کنند، این نکات عبارتند از:

مادر پس از هر بار شیر دادن به کودک خود با یک گاز استریل مرطوب لثه و دندان کودک خود را تمیز کنند.

از قرار دادن شیشه شیر یا پستانک در هنگام خواب در دهان کودک خود جدا خودداری کنید چرا که باعث افزایش میزان پوسیدگی دندان در او می شود.

برای آغاز مسواک زدن دندان کودک یک مسواک نرم تهیه کنید و خودتان دندان های کودک را تا ٧ سالگى را مسواک بزنید.

پس از سن ۳ سالگی که دندان های کودک به طور کامل رشد کرد برای فلوراید تراپی و فیشور سیلانت به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده و کم کم مسواک زدن را به کودک آموزش دهید تا بعد از ٧ سالگى ، خود دندان هایش را مسواک بزند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله جامعی که درباره مراقبت از دندان کودکان تهیه شده و در وب سایت موجود است مراجعه کنید.
هزینه دندانپزشکی کودکان چقدر می باشد؟

هزینه درمان در دندانپزشکی کودکان به توجه به دستمزد دندانپزشک اطفال ، شدت عارضه و نحوه درمان و غیره تعیین می شود.