۰۹ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۹, ۱۳۹۹

سقط جنین در ماه اول

فروردین ۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

سقط جنین در ماه اول

سقط جنین در سه ماهه اول شامل یک عمل جراحی کوچک است. سقط جنین در ماه نخست خطر پیدایش عوارض در این دوره برای زنان با افزایش سن بارداری آنها بیش تر میشود . در ادامه به بعضی از عارضه های سقط جنین در ماه اول اشاره میشود .

عفونت لگن

باکتری ها( میکروب ها) از واژن یا دهانه رحم امکان دارد به رحم وارد شوند و سبب عفونت شوند. آنتی بیوتیک ها ممکن است چنین عفونتی را پاک کنند. ولی در مواردی، مکش دوباره، سبب میشود که بستری شدن یا جراحی دوباره در پی آید. میزان الودگی برای مکش کورتاژ کم تر از ۱ درصد، برای D& E( انحلال و خالی کردن) ۱٫۵ درصد و برای القای زایمان ۵ درصد است.

سقط ناقص

تکه های جنین یا دیگر اجزای بارداری امکان دارد بطور کامل از رحم خالی نشوند و نیازمند شیوه های پزشکی بیشتری باشند. سقط ناقص امکان دارد منجر به عفونت و خون ریزی شود. این عوارض برای شیوه D& E کم تر از ۱ درصد و برای روش القای زایمان حدود ۳۶ درصد گزارش شده است.

لخته های خون در رحم

لخته های خونی که باعث گرفتگی شدید میشود در حدود ۱ درصد از سقط جنین ها رخ داده است. لخته ها معمولاً با یک مکش کورتاژ مجددا حذف میشوند .

خون ریزی شدید

قدری خون ریزی در هر سقط جنین رایج است ولی خون ریزی شدید رایج نیست و با مکش دوباره، دارودرمانی یا، به ندرت جراحی، درمان میشود . از دکتر بخواهید در این مورد توضیح دهد و بگوید اگر این اتفاق بیفتد چه باید کرد.

بریده شدن دهانه رحم

در حین اینکه دهانه رحم کشیده میشود تا ابزار پزشکی بتواند از طریق آن به رحم منتقل شود ، امکان دارد دهانه رحم پاره شود. این اتفاق ممکن است در یک درصد موارد از سقط جنین ها پیش آید.

سوراخ شدن دیوار رحم

یک ابزار پزشکی امکان دارد سبب سوراخ شدن دیواره رحم شود. میزان گزارش شده در این مورد ۱ مورد از هر ۵۰۰ سقط است. بسته به شدت آن، میتواند منجر به عفونت، خون ریزی شدید یا هر دو شود. امکان دارد جراحی برای ترمیم بافت رحم اضطراری باشد و در موردهای شدید امکان دارد هیسترکتومی هم مورد نیاز باشد.

عوارض ناشی از بی هوشی

همانند دیگر شیوه های جراحی، بیهوشی، خطر عارضه های ناشی از سقط جنین را افزایش میدهد . خطرات گزارش شده از عارضه های ناشی از بیهوشی حدود ۱ مورد در هر ۵۰۰۰ سقط جنین است.

عدم حاملگی پس از سقط جنین در ماه نخست

سقط های نخست که با عارضه های ناشی از عفونت همراه نباشد، سبب ناباروری یا مشکل تر شدن بارداری پس از زایمان نمی شود. این عارضه های ناشی از سقط جنین و یا داشتن سقط جنین های زیاد است که امکان دارد حاملگی را در آینده با مشکل روبرو کند.

همچنین در بعضی موارد اگر یک زن و جنینش عوامل Rh متفاوت داشته باشد، باید داروهایی را برای جلوگیری از رشد آنتی بادی هایی که بارداری های آینده را به خطر می اندازند، دریافت کند.( مواد ژنتیکی موجود در سطح سلولهای قرمز خون بعنوان عامل Rh شناخته میشوند )

عارضه های ناشی از سقط جنین در ماه نخست با دارو

شیوه های سقط جنین دارویی برای سقط در هفته های ابتدایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این افراد قبل از انجام هرکاری سونوگرافی برای تعیین این که آیا بارداری قابل قبول است یا خیر( حاملگی غیرعصبی) و اینکه در چه زمانی از حاملگی قرار دارند توصیه میشود .

دو شیوه مورد استفاده بصورت دارویی عبارتند از:

۱- متوترکسات و میزوپروستول( MTX)

MTX یک شیوه سقط دارویی است که تا ۷ هفته نخست( ۴۹ روز بارداری) مورد استفاده قرار می گیرد.

در این شیوه، متوترکسات بصورت خوراکی یا تزریق در طی مراجعه نخست داده میشود . همچنین آنتی بیوتیک هم برای جلوگیری از عفونت داده میشوند .

قرص های میزوپروستول هم سه تا ۷ روز بعد بصورت خوراکی یا بصورت شیاف مورد استفاده قرار می گیرد.

این شیوه معمولاً سبب انقباضات و بیرون کردن جنین میشود . این فرآیند امکان دارد چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

متوترکسات عمدتاً در درمان سرطان و آرتریت روماتوئید استفاده میشود ، برای این که به سریع ترین سلول های بدن از نظر رشد حمله میکند . در خصوص سقط جنین هم باعث جدایی جنین از جفت میشود . استفاده از این دارو برای سقط، به وسیله FDA تائید نشده است.

سقط جنین در ماه اول,روش سقط جنین در ماه اول,علائم سقط جنین در ماه اول
راههای سقط جنین در ماه اول

از عارضه های ناشی از استفاده از این قرص ها بصورت تزریقی، خوراکی و یا شیاف میتوان به موردهای زیر اشاره نمود :

– گرفتگی، تهوع، بیماری اسهال، خون ریزی شدید، تب

– این شیوه حدود ۵٪ ناموفق است و امکان دارد احتیاج به یک جراحی برای تکمیل سقط باشد.

– این شیوه برای زنان ابتلا به کم خونی، اختلال های خون ریزی، بیماری کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماری التهابی حاد یا افرادی که از دستگاه داخل رحمی استفاده میکنند توصیه نمی شود.

۲- میفپریستون و میزوپروستول

در این شیوه بعد از انجام آزمایشات، میفپریستون در نخستین جلسه ویزیت بصورت خوراکی داده میشود . این دارو پروژسترون را از پوشش رحم جدا میکند و سبب میشود حاملگی متوقف شود.

قرص های میوزوپروستول بصورت خوراکی یا شیاف داخل واژن به مدت ۳۶ تا ۷۲ ساعت بعد از استفاده میفپریستون استفاده میشوند .

در صورتی که یکی از موردهای زیر را داشته باشید نمی توانید از این شیوه استفاده کنید:

بارداری بیرون از رحم، توده تخمدان، استفاده از کورتیکواستروئید، نارسایی قلبی، کم خونی، اختلالات خون ریزی یا استفاده از رقیق کننده های خونی، آسم، مشکلات کبدی یا کلیه، بیماری قلبی یا فشار خون بالا.

عارضه های ناشی از این شیوه عبارتند از:

– گرفتگی، تهوع، استفراغ، بیماری اسهال، خون ریزی شدید، عفونت

– این شیوه حدودا ۸ تا ۱۰ درصد از زمان ناموفق است و احتمال پیگیری سونوگرافی اضافی و جراحی برای پایان دادن به بارداری را دارد.

– توصیه نمی شود که زنان ابتلا به کم خونی، اختلال های خون ریزی، بیماری کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماری حاد التهابی روده یا افردی که از دستگاه رحمی داخلی استفاده میکنند از این شیوه استفاده کنند.

قرص سقط جنین یک ماهه سایتوتک برای سقط جنین یک ماهه و دو ماهه و سه ماهه به وسیله پزشک زنان تجویز می گردد نام قرص سقط جنین یک ماهه که همان قرص سایتوتک برای سقط جنین است را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد. سقط جنین هرچند در مواردی لازم و ضروری تشخیص داده میشود ولی در مواردی هم بنا به دلایلی کاملاً شخصی و گاه غیر قابل توجیه این کار انجام می شود . یکی از شیوه هایی که اشخاص برای سقط به آن بازگشت میکنند استفاده دارو است. قرص سایتوتک برای سقط جنین از داروهای مؤثر در این زمینه است.