۰۹ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۹, ۱۳۹۹

قرص اورژانسی ، نحوه مصرف و موارد منع آن

فروردین ۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

قرص اورژانسی ، نحوه مصرف و موارد منع آن

قرص اورژانسی با نام ژنریک لوونورژسترول روشی مؤثر و بی خطر برای پیش‌گیری از حاملگی میباشد آن هم زمانی که نزدیکی جنسی مراقبت نشده ای صورت گرفته و یا شیوه کنترل حاملگی مؤثر واقع نشده باشد.


این دارو در واقع هورمون پروژسترون است که عمدتا با جلوگیری از آزادسازی تخمک( تخمک گذاری) در زمان دوره قائدگی شما اثر می گذارد. همچنین سبب میشود ترشحات واژن برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک( لقاح) و پوشش داخلی رحم برای جلوگیری از اتصال تخمک بارور شده ضخیم تر شود.

قرصهای اورژانسی به دلیل داشتن مقدار زیاد هورمون اثر ضد حاملگی و در صورتی که پس از نزدیکی، هر چه سریعتر خورده شوند( به ویژه در ۲۴ ساعت نخست) اثر بیشتری خواهند داشت.

شیوه های جلوگیری از حاملگی به شیوه های هورمونی و غیرهورمونی تقسیم میشوند . از شیوه های هورمونی میتوان به انواع قرص های ضد حاملگی اشاره نمود که در دنیا رایج ترین شیوه جلوگیری به شمار میروند به طوریکه حدود ۶۰ درصد از خانم های متاهل در کل دنیا از این شیوه استفاده میکنند .

قرص اورژانسی با به تأخیر انداختن تخمک گذاری به پیش‌گیری از حاملگی کمک میکند .

قرص اورژانسی ضد بارداری,قرص اورژانسی,عوارض قرص اورژانسی

نکات لازم موقع استفاده لوونورژسترول

ـ در زمان یک ماه، بیش از یک بار از بسته های دو تایی لوونورژسترول استفاده نکنید، برای این که سبب ایجاد مشکلات هورمونی بسیاری میشود .

ـ بی نظم شدن قائدگی من جمله رایج ترین عارضه های دارویی لوونورژسترول به شمار میرود .

ـ سردرد، استفراغ، احساس ناراحتی در سینه ها، اضافه وزن و خون ریزی های غیرطبیعی از عارضه های دیگر لوونورژسترول به شمار میرود .

ـ توصیه میشود یک تا دو ساعت بعد از استفاده این دارو، یک داروی ضد تهوع هم برای پیش‌گیری از پیدایش عارضه های ناخواسته آن استفاده شود.

ـ این دارو تا ۹۹ درصد از بروز حاملگی های ناخواسته جلوگیری میکند ، ولی هرچه زودتر استفاده شود، اثرگذاری آن بیش تر است.

عملکرد و شیوه استفاده از قرص اورژانسی

لوونورژسترول که قرص آن با عنوان لنووُل شناخته میشود ، به صورت موقتی، مانع از رها شدن تخمک ها میشود و باروری را متوقف میکند یا سبب جلوگیری از قرار گرفتن تخمک های بارورشده در رحم میشود . برای استفاده آن باید یک عدد قرص با دُز مصرفی مشخص استفاده کرد. اثربخشی لووتورژسترول به زمان استفاده وابسته است. هر چه قدر زودتر این قرص خورده شود، قابلیت پیش‌گیری از حاملگی بیش تر خواهد بود. درواقع باید آن را در اسرع وقت استفاده کنید؛ یعنی ظرف ۷۲ ساعت بعد از رابطه ی جنسی محافظت نشده. در این صورت امکان پیش‌گیری از حاملگی به ۹۰ درصد میرسد .

وسایل و قرص های ضدبارداری را از کجا میتوان تهیه کرد؟

قرص های ضد حاملگی یا مختصر ( ECPs) را میتوان در داروخانه ها، مطب پزشکان، مرکز فوریت های پزشکی بیمارستان ها، مراکز سلامت زنان و… پیدا کرد. اما همانطور که پیشتر هم عنوان شد، برای تهیه ی لوونورژسترول، نیازی به نسخه و تجویز پزشک نیست.

زمان بندی و روش استفاده قرص های اورژانسی جلوگیری از حاملگی

احتمال تاثیرگذاری قرص های اورژانسی ضد حاملگی بین ۸۴ تا ۸۹ درصد است. آنچه که در این جا اهمیت دارد زمان بندی درست در خصوص روش مصرف قرص های اورژانسی جلوگیری از حاملگی است. در واقع این قرص ها زمانی بیش ترین اثر را دارند که در عرض ۲۴ ساعت بعد از رابطه جنسی استفاده شوند، ولی تا سه روز پس از داشتن روابط هم میتوانید از آنها استفاده کنید. اینکه تاثیرگذار باشد یا نه به دو عامل زیر بستگی دارد:

– مقدار زمانیکه از رابطه جنسی شما می گذرد. به عبارت دیگر، بعد از رابطه جنسی، هرچه زودتر قرص را استفاده کنید، بیش تر ممکن است که از حاملگی خود جلوگیری کنید.

– این که در حین رابطه جنسی در کدام نقطه از سیکل ماهیانه خود باشید. هر چه نزدیکتر به زمان تخمک گذاری باشد، تأثیر قرص کم تر خواهد بود.

شما میتوانید قرص را در هر زمانی از روز استفاده کنید. هر چه زودتر بهتر. در واقع ، بهتر است یک بسته از این قرص ها را دردسترس داشته باشید تا بتوانید در صورت احتیاج سریع از آن استفاده کنید، و وقت خود را با رفتن به فروشگاه و داروخانه تلف نکنید. برای اطمینان از تاثیرگذاری دارو، آن را در دمای اتاق مراقبت کنید و درصورتی که تا پیش از پایان تاریخ انقضاء آن از آن استفاده نکردید، آن را با یک بسته تازه جایگزین کنید.

قرص اورژانسی ضد بارداری,قرص اورژانسی,عوارض قرص اورژانسی
استفاده از قرص اورژانسی

موردهای منع استفاده از قرص اورژانسی

در صورت وجود هر گونه بیماری خاص مانند سرطان، تومور، خون ریزی، سابقه کیست، یرقان و دیگر بیماریها ، همچنین در زمان حاملگی، نباید استفاده شود یا در خصوص آن با پزشک مشورت گردد.

استفاده متعدد قرص اورژانسی دوره های قائدگی شما را تغییر میدهد و امکان دارد قائدگی تان نامرتب شود و همچنین سطح هورمون های بدنتان را برهم می ریزد.

این قرص صرفا یک بار کار میکند . یعنی به عنوان مثال درصورتی که شما شب گذشته یک رابطه ی محافظت نشده داشته اید و فورا قرص اورژانسی استفاده نموده اید و امروز مجدد این اتفاق بیفتد تضمین شده نیست که از حاملگی پیش‌گیری کند.

هشدار:

۱- بهتر است که قرص ها با شکم خالی خورده نشود.

۲- در صورت استفراغ کردن تا دو ساعت بعد از استفاده از این روش، خوردن دوباره قرص ها اضطراری است.

۳- حداکثر مراتب مجاز استفاده از این شیوه در هر سیکل قائدگی یک بار است. این شیوه باید در حداقل دفعات ممکن در طول زمان باروری استفاده گردد. مجاز بودن یک بار استفاده از این شیوه در هر دوره قائدگی علتی بر تائید استفاده آن در هر دوره قائدگی بعنوان شیوه پیش‌گیری از حاملگی نیست.

۴- باتوجه به این که این شیوه برای جنین خطرناک نیست، در صورت وقوع بارداری، نیازی به سقط جنین نخواهد بود.

۵- استفراغ و بیماری اسهال شدید در جذب شکل خوراکی این دارو اختلال ایجاد می کنندواثربخشی آن را کاهش می‌دهند . به همین علت طی استفراغ و بیماری اسهال شدید با پزشک یا داروساز خود در خصوص روش درست و موثر قرص جلوگیری از حاملگی اورژانسی مشورت نمایید.