۲۷ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۷, ۱۳۹۸

ناباروری

اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

ناباروری چیست ؟

تعریف ناباروری : منظور از ناباروری ، عدم توانایی باردار شدن پس از گذشت یک سال از رابطه جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری می باشد.

طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت حدود ۲۰ درصد از زوجین دچار نازایی می شوند. ( متخصص زنان در شهرری )

توانایی باروری در زوجین با افزایش سن کاهش می یابد ، متخصص زنان بانوانی که سن آن ها بیش از ۳۵ سال بوده و پس از گذشت ۶ ماه رابطه جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری موفق به باروری نشده اند ، مبتلا به ناباروری دانسته و تحت درمان قرار می دهد.

علل ناباروی همیشه از سمت زنان نیست.

بسیاری از زوجین که نابارور بوده و جهت درمان ناباروری تلاش می کنند ، تصور می کنند که مشکل از سمت بانوان می باشد در صورتی که این طور نیست و طبق آمار به دست آمده علت ۶۰ درصد از موارد ناباروری ها فاکتور مردانه می باشد یا اینکه فاکتور مردانه نیز در ناباروری دخیل می باشد.

ناباروری

علائم اولیه ناباروری در زنان
بروز مواردی هم چون چاقی ، احساس درد در حین رابطه ، پرمویی ، ریزش موهای سر ، پریودهای طولانی ، دردناک و نامنظم و غیره می توانند نشانه ای از ناباروری در بانوان باشند.

عوامل موثر بر ناباروری در بانوان
بانوان برای باردار شدن نیازمند عملکرد صحیح تخمدان ها ، رحم و لوله های رحم می باشند ؛ حال بروز کوچکترین ایراد در یکی از این اندام ها می توانند سبب بروز ناباروری در بانوان شود.

مشکلات تخمک گذاری
منظور از تخمک گذاری آزاد شدن تخمک ها به طور ماهیانه می باشد ، بروز اخلال در تخمک گذاری یکی از شایع ترین دلایل ناباروری بانوان می باشد ؛ برخی از اختلالات تخمک گذاری عبارت اند از :

نارسایی زودرس تخمدان
سندرم تخمدان پلی کیستیک
بالا بودن سطح پرولاکتین
پایین بودن کیفیت تخمک ها
پر کاری و کم کاری غده تیروئید
بروز برخی از بیماری ها هم چون ایدز ، سرطان و غیره در بانوان نیز می تواند سبب بروز اخلال در تخمک گذاری شود.
مشکلات رحم و لوله های رحم
تخمک ، پس از آزاد سازی و بارور شدن به سمت رحم حرکت می کند و در آن جا رشد خود را ادامه می دهد حال در صورت وجود مشکل در رحم یا لوله های آن ، فرد توانایی بارور شدن به طور طبیعی را نخواهد داشت.

احتمال بروز مشکلات مربوط به رحم و لوله های رحم ، در اثر عواملی هم چون انجام جراحی لگن ، فیبروم رحمی ، آندومتریوز و غیره وجود دارد.

لازم به ذکر است مصرف برخی از داروهای ضد التهاب به مدت طولانی مدت نیز بر روی باروری تاثیر خواهد گذاشت.

انجام شیمی درمانی ، پرتو درمانی ، مصرف مواد مخدر و غیره از دیگر عواملی هستند که بر روی باروری تاثیر خواهند گذاشت.