۰۳ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۳, ۱۳۹۹

پروتز باسن

فروردین ۳, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

پروتز باسن

جراحی پروتز باسن جهت حجم دهی باسن ، رفع ایرادات ژنتیکی و ظاهری در ناحیه مفصل ران انجام می شود ، پروتزهای باسن در انواع مختلفی وجود دارند که افراد می توانند با توجه به اندام خود آن ها را انتخاب کنند.( فوق تخصص پلاستیک )

با افزایش سن به تدریج کلاژن پوست در ناحیه باسن از بین رفته و به این ترتیب باسن برجستگی خود را از دست داده و افتادگی باسن رخ می دهد.

کسانی که قصد انجام پروتز باسن را دارند ، ابتدا باید از طریق ورزش و رژیم غذایی اقدام به بزرگ کردن باسن خود کنند و اگر نتیجه نگرفتند می توانند جهت انجام جراحی پروتز باسن اقدام کنند.

پروتزهای باسن شکل و اندازه های متفاوتی دارند و بیماران با توجه به اندام خود می توانند بهترین آن ها را انتخاب کنند ، اما جنس همه آن ها از سیلیکون می باشد که بسیار نرم و قابل انعطاف است هم چنین این پروتز ها بسیار شبیه به باسن می باشند.

انواع پروتز باسن

پروتزهای باسن به دو دسته پروتز های سیلکون ژلی و پروتزهای سیلیکون الاستیک تقسیم می شوند انتخاب کدام یک از آن ها با توجه به قوام عضلات باسن انجام می گیرد.

روش جراحی پروتز باسن

پس از بیهوش شدن بیمار ( جراحی پروتز باسن تنها تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. ) ، جراح متخصص اقدام به ایجاد برش در ناحیه های از قبل مشخص شده می کند ( برش های باسن معمولا در ناحیه قوس های طبیعی باسن ایجاد می شوند که جای اسکار آن ها پس از اتمام جراحی پروتز باسن مشخص نباشند. ) و سپس به وسیله لیپوساکشن چربی های اضافی باسن را بیرون کشیده و اقدام به کارگذاری پروتزها در یکی از ناحیه های زیر فاشیا ، لا به لای عضلات باسن و زیر عضلات باسن می کند ( ناحیه قرار گیری پروتز باید دور از قسمت های استخوان و عصب باسن باشد تا بیمار هنگام نشستن احساس بدی نداشته باشد. ) و پس از آن برش ها بخیه زده می شوند ؛ پس از قرار گرفتن پروتزها ، فرم ظاهری باسن برجسته و سفت می شود.

کل مراحل جراحی پروتز باسن ، بین ۱ الی ۲ ساعت زمان می برد اما این مدت زمان ممکن است بسته به شرایط بیماران دستخوش تغییراتی شود.

پس از اتمام جراحی پروتز باسن با توجه به شرایط بیماران ، معمولا آن ها نیاز به ۱ روز بستری شدن در بیمارستان دارند.

کاندیدای مناسب جهت انجام پروتز باسن
افرادی که از ورزش و رژیم غذایی نتیجه نگرفته اند.
بانوانی که به علت کم تحرکی پهلو آن ها از باسن شان برآمده تر است.
کسانی که بسیار لاغر می باشند.
اشخاصی که به علت کاهش وزن دچار افتادگی باسن شده اند.
اشخاصی که اضافه وزن ندارند.
افرادی که از ظاهر باسن خود رضایت ندارند.
اشخاصی که در سلامت کامل می باشند.
آیا جراحی پروتز باسن محدودیت سنی دارد ؟

معمولا افرادی که خواهان انجام پروتز باسن هستند ، پس از اتمام دوران بلوغ می توانند اقدام به انجام این کار کنند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز باسن

اگر بیماران مراقبت های پس از پروتز باسن را جدی بگیرند و در انجام فعالیت های روزانه خود آن ها را رعایت کنند ، علاوه بر کاهش مدت زمان دوره نقاهت ، شاهد بروز هر چه زودتر نتایج نهایی آن نیز خواهند بود.

برخی از مراقبت های بعد از پروتز باسن عبارت اند از :
پس از اتمام جراحی باسن ، معمولا بیماران کمی درد دارند که با استفاده از مسکن برطرف می شود ؛ اما بیمار باید قبل از استفاده از مسکن با پزشک معالج خود مشورت کند.
در صورتی که پزشک معالج تان برای شما دارو تجویز کرده است باید در مصرف به موقع آن دقت کنید.
بیماران باید تا مدتی از خوابیدن به پشت ( یعنی به طور طاق باز ) پرهیز کرده و بر روی شکم خود بخوابند تا بر باسن فشار وارد نشود.
بیماران باید تا مدتی هنگام نشستن ، بر روی یک کوسن نرم بنشینند و از نشستن بر روی زمین سفت خودداری کنند.
با توجه به شرایط بیماران ، آن ها معمولا به ۲ هفته استراحت نیاز دارند و پس از گذشت این مدت زمان می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.
بیماران باید حداقل به مدت ۱ هفته از رانندگی کردن خودداری کنند.
افرادی که جراحی پروتز باسن انجام داده اند ، تا مدتی اجازه مصرف داروهایی هم چون آسپرین و پروفن که باعث انعقاد خون می شود را ندارند.
بیماران باید تا مدت زمان مشخصی از گن های مخصوص استفاده کنند.
افرادی که جراحی پروتز باسن انجام داده اند ، باید تا مدتی از برنزه کردن بدن خود اجتناب نمایند.
بیماران باید حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از پروتز باسن ، به طور مطلق استراحت کنند.
بیماران باید حداقل به مدت ۱ ماه از انجام ورزش هایی که باعث فشار آمدن به باسن می شود اجتناب کنند.
افرادی که جراحی پروتز باسن انجام داده اند ، باید تا مدتی به منظور محافظت نمودن از ناحیه جراحی  لباس های تنگ بپوشند.
کسانی که جراحی پروتز باسن انجام داده اند باید به طور روزانه پانسمان خود را عوض کنند.
تا مدتی در هنگام استحمام ، بیماران باید ناحیه جراحی شده را فقط با آب بشویند و از استفاده از لیف و صابون پرهیز کنند.
بیمار باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کند.
بانوانی که جراحی پروتز باسن انجام داده اند تا مدتی اجازه استفاده از کفش پاشنه بلند را ندارند.
عوارض جراحی پروتز باسن

جراحی پروتز باسن ، نیز همانند دیگر جراحی ها عوارضی برای بیمار دارد اما در حالت کلی جراحی خطرناکی نمی باشد و بیماران از نتایج و انجام آن رضایت دارند ، اگر پروتز باسن توسط جراحی متخصص و چیره دست انجام گیرد جز کمی تورم و کبودی برای بیمار عوارض دیگری نخواهد داشت اما در صورتی که جراح به اندازه کافی مجرب نبوده باشد ممکن است مشکلاتی از قبیل عفونت ، جا به جایی پروتزها ، خونریزی ، پارگی پروتز ، درد شدید ، نامتقارنی باسن ها ، تجمع خون و غیره برای بیمار به وجود آید.

نتیجه پروتز باسن

بیمار پس از به هوش آمدن تغییراتی را در باسن خود مشاهده می کند اما معمولا پس از گذشت ۶ ماه که ورم های ناشی از جراحی از بین رفت ،  نتیجه پروتز باسن مشخص می شود ، نتیجه این جراحی دائمی می باشد اما پس از گذشت مدت زمانی ، بیماران نیاز به تعویض پروتز پیدا خواهند کرد.

هزینه پروتز باسن

هزینه جراحی پروتز باسـن ، با توجه به مواردی هم چون قیمت پروتز سینه ، تجربه جراح پلاستیک ، هزینه کلینیک یا بیمارستان ، دستمزد جراح پلاستیک ، شرایط بیمار و غیره متغیر می باشد و پس از جلسه با پزشک معالج مشخص می گردد.