۲۷ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۷, ۱۳۹۸

چای ماسالا چیست؟ فواید و اثرات جانبی چای ماسالا

اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

چای ماسالا چیست؟ فواید و اثرات جانبی چای ماسالا

چای ماسالا به دلیل طعم و عطر آن در هند بسیار محبوب است. بسیار اعتقاد بر این است که یک فنجان چای ماسالا می تواند از بروز انواع بیماری ها جلوگیری کرده و شما را سالم نگه می دارد. چای ماسالا مخلوطی از چندین ماده از جمله هل ، زنجبیل ، دارچین ، فلفل سیاه و دارچین است.


چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا منشاء آن در هند است و فواید دارویی معجزه آسایی زیادی دارد. یک فنجان چای در روز برای حفظ سلامتی و دوری از انواع بیماری ها ، مناسب است. این نوشیدنی ترکیبی از بسیاری از مواد تشکیل دهنده از جمله زنجبیل ، هل ، دارچین ، میخک و فلفل سیاه است. اگرچه ممکن است نسخه های زیادی از این چای وجود داشته باشد ، اما مواد اولیه یکسان هستند. همیشه می توانید بر اساس اولویت خود ، مؤلفه ها را اضافه یا حذف کنید.

چای ماسالا نوشیدنی سنتی هندی است. چای با ادویه های معطر تهیه شده است که هرکدام فواید سلامتی زیادی دارند. این چای ماسالا دارای چندین مزیت است که نباید از دست داد. برخی از ادویه های رایج شامل زنجبیل ، هل ، دارچین ، میخک و فلفل سیاه هستند.

خاصیت چای ماسالا ، مزایای سلامتی چای ماسالا
چای ماسالا فواید دارویی معجزه آسایی زیادی دارد

ارزش غذایی چای ماسالا :

چای ماسالا از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است. با داشتن کالری کمتر از ۱۰۰ ، می توانید بدون هیچ گونه نگرانی آن را مصرف کرده و از مزایای آن بهره مند شوید. هنگام مصرف بدون شیر یا شکر ، چای ماسالا دارای ۰٪ چربی است. همچنین شناخته شده است که به کاهش وزن کمک می کند.

چای ماسالا بسته بندی شده با عطر و طعم و با کمتر از صد کالری ، مناسبی برای تناسب اندام است. همچنین ساخت آن بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری میخک خرد شده ، هل و دارچین را در یک کاسه بریزید. مقداری زنجبیل و فلفل اضافه کنید و تمام این مواد را در آب بجوشانید.ظرف را از اجاق گاز بردارید و بگذارید حدود ۵ دقیقه خنک شود. حالا تنها کاری که باید انجام دهید اینست که کمی شیر و شکر را به مخلوط اضافه کنید. اجازه دهید این مخلوط جوش بیاید و سپس چای سیاه را به آن اضافه کنید.

خاصیت چای ماسالا ، مزایای سلامتی چای ماسالا
خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی چای ماسالا از سرماخوردگی و احتقان بینی جلوگیری می کند

فواید سلامتی چای ماسالا :

موارد ذکر شده در زیر بهترین مزایای سلامتی چای ماسالا است :

از سرما خوردگی و گرفتگی بینی جلوگیری می کند :

خاصیت ضد التهابی ، ضد قارچ و ضد باکتریایی چای ماسالا از سرماخوردگی و احتقان بینی جلوگیری می کند. میخک و زنجبیل تقویت کننده ایمنی نیز به شما کمک می کند تا سرفه را دور نگه دارید. مطمئناً یک لیوان چای ماسالا در روز باعث می شود احساس عاری از سرماخوردگی به وجود بیاید. اگر از سرماخوردگی رنج می برید ، یک لیوان چای ماسالا باعث می شود احساس بهتری پیدا کنید و زودتر بهبود پیدا کنید.

خواص ضد التهابی :

تمام ادویه های مورد استفاده در تهیه این نوشیدنی با هم کار می کنند و تأثیر عمیقی بر بدن دارند. چای ماسالا دارای اثرات ضدالتهابی است که بیشتر از زنجبیل حاصل می شود . مطالعات نشان می دهد زنجبیل تأثیر مثبتی در کاهش التهاب در بدن دارد. میخک ماده دیگری است که دارای تأثیرات مشابهی است. این دو ادویه همچنین به عنوان داروهای ضد درد موثر شناخته شده اند.

انرژی را افزایش می دهد :

چای سیاه عنصر اصلی چای ماسالا است. این کافئین دارد که انرژی شما را تقویت می کند. در حالی که کافئین به تنهایی در مقادیر بیش از حد اثرات منفی دارد ، اما سایر ترکیبات چای ماسالا آن را متعادل می کنند. این ماده محرک طبیعی و سالم است که می توانید بدون هیچ گونه نگرانی از آن استفاده کنید.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند :

برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. میخک و دارچین شما را قوی تر می کند. این خط دفاع را ایجاد می کند که اجازه عبور عفونت ها را نمی دهد. کیفیت دارویی این نوشیدنی خوشمزه ، آن را به یکی از محبوب ترین نوشیدنی های سلامتی تبدیل کرده است.

کمک به هضم :

ادویه های مورد استفاده در چای ماسالا ، به خصوص میخک و هل کمک به فرآیند هضم است. با افزودن زنجبیل به مخلوط ، اثرات آن دارویی تر می شود. خاصیت آرام بخش و طراوت بخش را روی بدن می گذارد. هضم با کمک هل باعث افزایش تولید بزاق می شود.

خواص ضد اکسید کننده :

پایه چای ماسالا چای سیاه است. این ماده دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی است. همچنین هل و میخک مورد استفاده در نوشیدنی برای کاهش سطح کلسترول شناخته شده است. این به نوبه خود ، افزایش میزان کلسترول خوب را نشان می دهد. این باعث کاهش تشکیل پلاک می شود که باعث انسداد می شود و منجر به بیماری های قلبی می شود. این ادویه ها به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می کنند.