۰۹ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۹, ۱۳۹۹

۵ روش تعیین روز دقیق تخمک گذاری

فروردین ۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

۵ روش تعیین روز دقیق تخمک گذاری

به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که تمام زنان در هر دوره از چرخه قاعدگی خود تنها دو الی سه روز قادر به باردار شدن هستند. در این مقاله ما شما را با روش های تعیین دقیق زمان تخمک گذاری آشنا می کنیم.


اکثر مردم به پیچیدگی های سیستم تولید مثلی زنان و عملکرد آن بی اعتنا می باشند. در واقع، آن ها اصلا به این موضوع توجه نمی کنند. بنابراین، وقتی که این افراد با مشکلات مربوط به ناباروری مواجه می شوند، بهترین کار برای آن ها این است که با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کرده و توصیه های او را سطر به سطر و به طور کامل اجرا کنند. کار بعدی که این افراد باید انجام دهند این است که یاد بگیرند که چگونه دوره باروری خود را خودشان تعیین نمایند. با کمک این دو روش خانم ها قادر خواهند بود تا شانس باردار شدن خود را افزایش دهند. به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به خاطر داشته باشید که تمام زنان در هر دوره از چرخه قاعدگی خود تنها دو الی سه روز قادر به باردار شدن هستند.

راهنمای گام به گام برای تخمک گذاری

هر ماه غده هیپوفیز، در مغز، هورمون آزاد می کند. این هورمون به تخمدانها می گوید تعدادی از کیست های پر از مایع به نام فولیکول را تولید کنند. همانطور که فولیکول ها رشد می کنند هورمون استروژن را ترشح می کنند. استروژن برای تقویت دیواره رحم در آماده سازی برای بارداری کار می کند.

– در روز هفتم پریودی، رشد فولیکول ها به جز یکی متوقف می شود. این فولیکول همچنان به رشد و پرورش تخمک بالغ (oocyte) در داخل ادامه می دهند.

– در روز ۱۲، فولیکول بالغ موجب انفجار استروژن در جریان خون می شود. استروژن در داخل خون حرکت می کند. هنگامی که استروژن به غده هیپوفیز مغز می رسد، غده هیپوفیز با انتشار هورمون لوتئینیزه واکنش نشان می دهد. این هورمون باعث رشد ناگهانی فولیکول می شود .

– درست قبل از تخمک گذاری، تخمک داخل فولیکول خود را جدا می کند. فولیکول شروع به انتشار مواد شیمیایی می کند که باعث تحریک لوله فالوپی نزدیک می شود تا حرکت کند و فولیکول را محاصره کند.

– فولیکول تا زمانی که منفجر شود، متورم می شود و تخمک و مایع را به حفره شکمی می فرستد.

– جلوآمدگی های کوچک در انتهای لوله فالوپی در سرتاسر فولیکول پشت سر هم جابجا می شود و تخمک را برداشت می کند.

– تخمک به ورودی لوله فالوپی منتقل می شود. در داخل دیواره لوله فالوپی، انقباض عضله به آرامی به سمت رحم فشار می آورد.

– تخمک در سفر از طریق لوله ی فالوپی یا با اسپرم برخورد می کند و بارور شدن اتفاق می افتد، یا به صورت نابارور به رحم می رسد و به داخل بدن جذب می شود.

مهم ترین مشکلات زنانگی که باعث ناباروری در زنان می شود :
• داشتن دوره های نامنظم چرخه قاعدگی
• فقدان دوره های قاعدگی
• سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
• عدم تعادل هورمونی در بدن زنان
• PID (بیماری التهابی لگنی در زنان)
• سن بالاتر از ۳۰ سالگی در زنان
• وجود اختلالات تیروئیدی
• مسدود شدن لوله های فالوپ زنان
• داشتن سابقه سقط جنین در زنان